Tekirdağ Varışlı Otobüs Seferleri

Tekirdağ Hakkında

nereye

Türkiye'nin yirmi üçüncü en kalabalık şehri olan Tekirdağ ili, Trakya bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin deniz seviyesinden yüksekliği otuz yedi metre olarak ölçülmüş olup, trafik numarası ise elli dokuz olarak belirlenmiştir.

Tekirdağ İklim
nereye

Tekirdağ ilinin Trakya bölgesinde bulunması nedeniyle hem karasal iklim özellikleri hem de Karadeniz iklimi özellikleri hüküm sürmektedir. Bölgede kışlar soğuk ve yağışlı geçerken yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Tekirdağ Mutfağı
nereye

Çok eski yıllardan bu yana Türk halkı ve Rum kökenli insanlar bölgede birlikte yaşamaktadır. Bu durum da mutfağın oldukça geniş bir açıya yayılmasına sebep olmuştur.

 Sadece Tekirdağ yöresine ait bir kaç örnek vermek gerekirse; sütlü taze bakla, asma yapraklı balık buğulama, patlıcan ekşilisi...

Tekirdağ Nasıl Gidilir ?
nereye

Tekirdağ iline ulaşım oldukça kolaydır. Ülkemizin hemen her şehrinden Tekirdağ'a her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bir otobüs bileti alınarak doğrudan Tekirdağ iline ulaşım sağlamak mümkündür. Kara yolunu seçenek olarak tercih etmeyenler için ise, Ankara'dan Tekirdağ'a uçak seferleri bulunmaktadır.

Tekirdağ Gezilecek Mekanlar
nereye

Namık Kemal Evi

Ev, " Vatan Şairi " olarak anılan, Namık Kemal'in doğduğu ve büyüdüğü eski evler örnek alınarak hazırlanmıştır. 1994 yılından beri kullanıma açıktır. Evin içerisinde Namık Kemal'in kullandığı eşyalardan örnekler bulunmaktadır.

Tekirdağ Akeoloji ve Etnografya Müzesi

Müze 1967 yılında ziyaretçilerine kapısını açtığında henüz ufak bir salon kadardı. Ancak 1976 yılında Vali Konağı binasına taşınarak bugünkü haline ulaşmıştır. Müze içerisinde taş eserler, arkeolojik küçük eserler, etnografik salon ve açık teşhir salonu bulunmaktadır.

Rakoczi Müzesi

Macar Prensi 2. Frenc Rakoczi'nin 1676 ve 1735 yılları arasında bu bölgede yaşamını sürdürürken kaldığı evdir. 1932 yılında Macaristan tarafından müze haline getirilmesi sağlanmıştır. Müzede kendisinin kişisel eşyaları ve yaşamına ilişkin belgeler görülmektedir.

Tekirdağ Şehitler Abidesi

Tekirdağ'ın Türkler tarafından fetih edilmesi anısına 1949 yılında yapılmıştır. Fetih sırasında hayatını kaybeden şehitler burada yatmaktadır. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Bunların dışında Tekirdağ'a gelecekler için Uçmakdere, Hora Feneri ve Şarköy de tavsiye edilen gezilecek mekanlar arasındadır.

Tekirdağ Alışveriş
nereye

Tekirdağ Merkez Çarşısı alışveriş için en uygun mekanlardandır. Şehirde AVM bulmak da mümkündür.

Tekirdağ Ulaşım Yolları
nereye

Tekirdağ şehir içi ulaşım için belediye ve özel otobüsler kullanmaktadır.

Haritada Tekirdağ

Tekirdağ Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
TEKİRDAĞ - KONYA 9 TL
TEKİRDAĞ - İZMİR 105 TL
TEKİRDAĞ - İSTANBUL 25 TL
TEKİRDAĞ - BURSA 75 TL
TEKİRDAĞ - ANTALYA 3 TL
TEKİRDAĞ - ANKARA 100 TL
TEKİRDAĞ - ADANA 7 TL