Hakkari Kalkışlı Otobüs Seferleri

Hakkari Hakkında

nereye

Bir sınır ilimiz olan Hakkari; ülkemizin güneydoğusunda yer almakta olup, hem İran hem de Irak ile komşudur. Ayrıca yurt içinde Van ve Şırnak illeri ile komşu olan Hakkari, yüksek dağlarla çevirili olup, ortalama rakımı 2000 metre civarındadır. İl topraklarının tamamına yakını dağlık arazidir. Hakkari ulaşım açısından Van merkezli düşünülmesi gereken bir ildir. Hakkari'ye gitmek isteyenler için hem şehirlerarası kara yolu, hem de hava yolu seferlerinin en yakın Van'a düzenlendiğinin bilinmesi gerekmektedir. Sonrasında ise Van- Hakkari arası kara yolu ulaşımı mümkün olmaktadır.

Hakkari İklim
nereye

Hakkari'de tipik karasal iklim görülmektedir. Yaz ayları oldukça sıcak, kış ayları ise şiddetli soğuk ve kar yağışları ile geçmektedir.

Hakkari’ye Nasıl Gidilir?
nereye

İstediğiniz zaman bulabileceğiniz otobüs bileti ile karayolu yolculuğu yapabilirsiniz. Van üzerinden gidilen Hakkari ile Van arası 2 – 3 saat sürmektedir. Van havaalanını kullanarak havayolu ile ulaşım sağlanabilir.

Hakkari Mutfağı
nereye

Hakkari'de çirek peyniri, savaalobya, otlu peynir, ğebis, ağafk, puğhink, jajı, bike, çukurca tahini, kade, siyabulu yumurta, maşin çorbası, tuşik gibi lezzetler ön plana çıkmaktadır.

Hakkari Gezilecek Mekanlar
nereye

Seyithan Gölü: Berçelan yaylasında bulunmaktadır. En çok gezilen yerlerden biridir.

Meydan Medresesi: Biçer mahallesinde bulunmaktadır. Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Kelat sarayı, Bay kalesi, Derav kilisesi gibi yerlerde görülmesi gereken mekânlardır.

Hakkari Alışveriş
nereye

Yörenin simgesi olan kök boya ile yün, yöresel dükkânlardan alınabilmektedir. Merkezde bulunan yöresel pazarlardan da istediğiniz alışverişi yapabilirsiniz

Hakkari Ulaşım Yolları
nereye

Hakkari şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanır.

Haritada Hakkari

Hakkari Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat