Adana Kalkışlı Uçak Seferleri

Adana Varışlı Uçak Seferleri

Adana Hakkında

hakkında

Adana şehri Akdeniz Bölgesinde yer alan ve nüfus bakımından oldukça kalabalık olan bir yerleşim yeridir. Şehrin yapısı bu bakımdan özenle tasarlanmış olup, kalabalık bir nüfusun yaşamasına fazlasıyla olanak sağlamaktadır. Adana şehrine gittiğiniz zaman gördüğünüz yapılar karşısında oldukça memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Bu kadar çok nüfusun yaşadığı bir yerde her şeyin sistemli bir şekilde işlediğini bizzat yakından görmüş olacaksınız.

Adana ili konumu bakımından oldukça şanslı bir yerde bulunmaktadır. Çünkü kuzeyinde Kayseri, batısında Mersin ili ve Tarsus ilçesi, doğusunda Kahramanmaraş ve Gaziantep, güneydoğusunda ise İskenderun ve Hatay bulunmaktadır. Çevresinde bulunan bu iller ve birçok ilçe sayesinde oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır. Akdeniz bölgesi içerisinde nüfus başta olmak üzere birçok konuda öne gelen bir il olmayı başarmıştır. Şehir içerisinde önemli ölçüde büyük olan tren hattı bulunmaktadır.

Kara ve hava yolu konusunda ise son derece başarılı bir yerleşim yeri olmuştur. Birçok noktadan kolay bir şekilde karayolunu kullanma şansınız bulunmaktadır. Havayolu açısından ise Şakirpaşa Havalimanına sahip olan bu şehir sayesinde Çukurova bölgesindeki diğer il ve ilçelerdeki havayolu eksiklikleri karşılanmış bulunmaktadır. Mersin ve Osmaniye başta olmak üzere birçok yerleşim yeri bu hava ulaşımını kullanmaktadır.

Adana İklim

hakkında

Akdeniz Bölgesinde yer alan birçok şehirin hava durumu genellikle sıcak olarak bilinmektedir. Çünkü Akdeniz Bölgesi özellikle yaz aylarında oldukça sıcak olmaktadır. Kış aylarında ise yağmurun fazla yağmasına rağmen sıcaklık değerleri çok fazla düşmemekle birlikte aşırı derecede bir soğukluk görülmez. Adana ili de bu genellemeye uyarak yaz aylarında oldukça sıcak olmaktadır. Kış aylarında ise çok fazla soğuk iklimi sevmeyenler için yaşanacak ideal yerlerin başında gelmektedir. Yaz aylarında buraya gidecek kişiler mutlaka fazla kalın olmayan ve giyildiğinde vücudu serin tutabilecek tarzda olmalıdır. Kışın ise soğuktan yana çok fazla bir sorunla karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz. Özellikle yazın sıcaktan bunalanlar için çeşitli içecekler ve soğuk tatlılar mevcuttur.

Adana'ya Nasıl Gidilir?

hakkında

 Adana şehrinde oldukça büyük bir havaalanı bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde hava ulaşımını seven insanlar için ideal bir şehirdir. Adana Şakirpaşa Havalimanı sayesinde Çukurova bölgesi önemli derecede kalkınmayı başarmıştır. Çünkü Çukurova Bölgesinde ki birçok şehir bu hava ulaşımından yararlanmaktadır. Adana havalimanı şehir merkezine yakın bir konumda bulunmakla birlikte taksi ve toplu taşıma araçlarına her zaman açıktır. Hava ulaşımını sevmeyen kişiler için ise oldukça başarılı olan bir karayolu trafiği bulunmaktadır. Günün her saatinde kolaylıkla bulabileceğiniz uçak bileti ile bu şehire seyahat edebilirsiniz.

Adana Mutfağı

hakkında

Adana şehrinde yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Buraya gelen misafirler için son derece lezzetli yemekler bulunmaktadır. Adana dendiği zaman ilk akla gelen yemek ise hiç şüphesiz ki Adana kebabıdır. Adanalı ustaların maharetlerini konuşturarak yaptığı nefis Adana kebabı sayesinde hiç aç kalmazsınız. Türkiye'nin birçok noktasında Adana kebabı yapılmakta fakat Adana'da yapılan kebapların lezzeti hiç birinde yoktur. Her yapılan yemek yerinde yendiği zaman insana daha çok zevk verir.

Servis şeklinde veya dürüm olarak yiyebileceğiniz Adana kebabını bizzat Adana'da mutlaka deneyin. Bunun dışında da birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. Özellikle sıcak bir şekilde yapılan sıkmaların tadına mutlaka bakmalısınız. Sıcak sıcak servis edilen bu sıkmaların yanında verilen yayık ayranı ile karnınızı çok güzel bir şekilde doyurabilirsiniz. Peynirli ve patatesli olarak yapılabilen bu sıkmalar genellikle peynirli olarak tüketilmektedir.

Yemek kültürü içerisinde et yemeklerinin çoğunlukta olduğu Adana'da oldukça kaliteli dürümler yeme şansına sahip olabilirsiniz. Kuşbaşı servis, ciğer servis ve tavuk şiş servis ise oldukça doyurucu lezzetler arasında yer almaktadır. Türkiye'ni her noktasında yapılan dönerler ise Adana'da ayrı bir lezzete ve öneme sahiptir. Adana'da yapılan dönerlerin tadına da mutlaka bakmalısınız.

Farklı lezzetlerin tadına bakmak isteyenler için ise mumbar, analı kızlı, kırkat, kamhi çorbası, fellah köftesi, içli köfte, kaz başı gibi birbirinden ilginç yemekler bulunmaktadır. Yapılan bu yemekler son derece temiz ve lezzetli bir şekilde yapılmaktadır. Sunum olarakta göze oldukça hoş gelen bu yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız. Tabi Adana'ya gidip de Adana fındık lahmacunu yemeden olmaz. Küçük küçük yapılan bu fındık lahmacunlar hem iştah açıcı hemde son derece doyurucudur.

İçecek olarak ise birçok farklı seçenek karşınıza çıkmaktadır. Adana'da meşhur olan en ünlü içecek ise bilindiği üzere Adana şalgamıdır. Türkiye'nin her yerinde meşhur olan bu şalgamı Adana'da bolca bulabilirsiniz. Uzun süre dayanıklı olan bu içeceği litrelik şişelerde alarak yaşadığınız yerlere götürebilirsiniz. Adana şalgamı yanında verilen havuç ise çok hoşunuza gidecek bir yiyecektir. Acılı olarak tüketebileceğiniz şalgamları isterseniz acısız olarakta içebilirsiniz. Diğer içecekler ise yöresel olarak yapılan köpüklü ayran, atom, bici bici gibi farklı ve lezzetli içeceklerdir. Tatlı olarak ise karakuş tatlısı ve sarı burma en dikkat çekici tatlıların başında gelmektedir. Güzel bir yemek yedikten sonra zevkinize uygun hoş bir tatlı bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Adana Gezilecek Mekanlar

hakkında

Sabancı Merkez Camii, Büyük Saat, Taş Köprü, Adana Atatürk Evi Müzesi, Adana Ulu Camii, Seyhan Barajı, Merkez Park, Doğal Park, Tarihi Kazancılar Çarşısı, Adana Etnografya Müzesi, Adana Sinema Müzesi, Adana Arkeoloji Müzesi gibi birçok gezilecek ve görülecek yer Adana'da bulunmaktadır. Şehir merkezinde konaklama yapacak olanlar için ulaşım imkanı rahat ve kolay bir şekilde yapılabilir. Adana merkez içerisinde bulunan birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Uzak yerlere ise toplu taşıma veya taksi yardımıyla gidebilirsiniz.

Adana Alışveriş

hakkında

Adana şehrinde alışveriş yapabileceğiniz birçok merkez bulunmaktadır. CarrefourSA AVM’si ve Çetinkaya Avm'si başlıca alışveriş yerleri olarak göze çarpmaktadır. Büyük bir alışveriş merkezi arayanlar için ise Real Alışveriş merkezi sizlere hizmet vermektedir. Alışverişin yanında sinema, bowling ve daha birçok eğlenceli aktiviteyi yapma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca M1 Adana AVM'Sİ Real yanında sizleri beklemektedir. Ayrıca bunlar dışında Adana Mısır Çarşısı ve Adana Kazancılar çarşısı alışveriş için oldukça ilgi çekici mekanlardır.

Sevdiklerine hediye götürmek isteyenler Adana çarşıları içerisinde birçok farklı seçeneği kolayca bulabilir. Hediyeler dışında ise şalgam, portakal, cezerye ve birçok tatlı türü ilgi çekici ürünler olarak dikkat çekmektedir. Bu ürünlerden dilediğinizi alarak yaşadığınız yerlere götürebilirsiniz. Turgut Özal Bulvarı, Metro Caddesi, Ziya Paşa ve Gazipaşa Bulvarı gibi önemli yerleri mutlaka gezmelisiniz. Bu yerler alışveriş ve eğlencenin birarada bulunduğu yerlerdir.

Adana Ulaşım Yolları

hakkında

 Son derece büyük bir otobüs terminaline sahip olan bu şehirde Türkiye'nin her noktasına ve Türkiye'nin her noktasından Adana'ya otobüs ve uçak bileti bulma şansınız vardır. Hava ve kara ulaşımı dışında ise sahip olduğu tren hattı ile birçok noktaya ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Ulaşım olarak oldukça merkezi bir konumda yer alan Adana'da hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

Adana'ya Gelipte Kesinlikle Yapmadan Gitmemeniz Gerekenler

hakkında

Adana Kebabı yemek

Şalgam içmek

Yöresel yemeklerin tadına bakmak

Bici bici yemek

Narenciye ürünlerinden almak

Şehir turu atmak

Seyhan barajını görmek

Çukurova Üniversitesini gezmek

Real Alışveriş Merkezini görmek

Haritada Adana

Adana Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
ADANA - ŞANLIURFA 711 TL
ADANA - KONYA 666 TL
ADANA - KAYSERİ 666 TL
ADANA - İZMİR 666 TL
ADANA - İSTANBUL 620 TL
ADANA - GAZİANTEP 996 TL
ADANA - DİYARBAKIR 984 TL
ADANA - BURSA 1,020 TL
ADANA - ANTALYA 666 TL
ADANA - ANKARA 666 TL