Diyarbakır Kalkışlı Uçak Seferleri

Diyarbakır Varışlı Uçak Seferleri

Diyarbakır Hakkında

hakkında

Dünyada ilk kurulan medeniyetlerin merkezi olan Mezopotamya ve Anadolu bölgesi arasında bir geçiş sağlayan Diyarbakır, yüzyıllara dayanan tarihi ile günümüzde de görkemli bir kenttir. Tarihte Hitit, Babil ve Asur devletlerinin hakimiyetinde bulunan Diyarbakır, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de önemli bir role sahipti. Günümüzde Güney Doğu Anadolu bölgesinin orta kısmı olarak adlandırılan yerde, çevresinde Batman, Muş, Bingöl, Adıyaman, Elazığ, Şanlı Urfa illeri bulunan Diyarbakır, ülkemizin önemli kültür hazinelerinden biri olarak kabul görmektedir.

Diyarbakır İklimi

hakkında

Güneydoğu Anadolu bölgesinin kurak ve sert yayla iklimine sahip olan Diyarbakır'da yaz ayları aşırı sıcak ve kurak geçmektedir. Kış aylarında soğuk ve yağışlı olan il, Toros Dağlarının Güneydoğu bölgesindeki uzantılarının etkisiyle Doğu Anadolu'dan daha az soğuk bir iklime sahiptir. Bu dağların soğuğu ve rüzgarları kesmesi ile kışın Doğu Anadolu illerinden daha yumuşak bir iklim görülmektedir.

Diyarbakır'a Nasıl Gidilir?

hakkında

Yılın her mevsiminde çeşitli seyahat şirketleri tarafından yapılan uçuş seferleri için kolaylıkla uçak bileti bulunan Diyarbakır'a ulaşım için özel araçlar da tercih edilebilir. Kentte hizmet sunan Diyarbakır Havalimanı aracılığı ile düzenlenen uçak seferleri de oldukça geniştir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden düzenlenen uçak seferleri olduğu gibi ülkemizin diğer illerinden de Diyarbakır'a çeşitli uçak seferleri bulunmaktadır.

Diyarbakır Mutfağı

hakkında

Güneydoğu Anadolu yemek kültürünün en leziz örneklerinin görüldüğü Diyarbakır mutfağında oldukça başarılı yemekler mevcuttur. Özellikle etli, bol salçalı ve yağlı yemek çeşitlerinin bulunduğu bu mutfakta çeşitli köfte ve kebap türleri ilgi görmektedir. Bunlardan biri olan meftune patlıcan ve kabak gibi sebzeler eşliğinde pişirilen et yemeğidir. Yörede pıçık adı verilen bulgurlu bir köfte türü de yenilmektedir. Ayrıca nardan aşı, kaburga dolması gibi yöresel et yemekleri de Diyarbakır ziyaretinde mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasındadır. Mahlepli Diyarbakır çöreği olarak adlandırılan hamur işi yiyecek, oldukça başarılı bir sunuma sahiptir. Ekşi tatların da Diyarbakır mutfağı için bir vazgeçilmez olduğu söylenebilir. Sumak suyu özellikle et yemeklerinin yanında sunulan leziz bir içecektir. Tabii tüm bu yiyeceklerin yanında ikram edilen ünlü Diyarbakır karpuzu da ayrı bir tat katmaktadır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

hakkında

Diyarbakır'da keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi ve doğal güzellik mevcut. Dünyada Çin Seddi'nden sonra en uzun set olarak bilinen Diyarbakır surları her yıl, birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Sokullu Mehmet Paşa'nın Oğlu Hasan Paşa tarafından yaptırılan tarihi Hasan Paşa Hanı, eskiden olduğu kadar günümüzde de cıvıl cıvıl bir merkez halinde.

Dicle Nehrinin engin suları ve surların arasında kalan bölgedeki verimli topraklarda bulunan Hevsel bahçeleri, yemyeşil doğası ve temiz havası ile ziyaretçilerine kendilerini bir rüyada gibi hissettiren bir mekandır. Ayrıca Diyarbakır'da bulunan tarihi Kervansaray, Asur Kalesi, 3. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Meryem Ana Kilisesi, birçok turistin ziyaretine konu olan mekanlardır.

Diyarbakır Alışveriş

hakkında

Diyarbakır, el sanatları yönünden oldukça gelişmiş bir ilimizdir. Bölgede el işlemeciliği ile hazırlanan gümüş takılar, eskiden hamamlarda kullanılan gümüş işlemeli nalınlar, hasır işinden yapılan objeler bir hayli ilgi görmektedir. Bu bahsedilen eşyalar Hasan Paşa Hanı üzerinde bulunan dükkanlardan alabilirsiniz. Ayrıca el dokuması kilim ve halılar da satın alınabilir.

Diyarbakır Ulaşım Yolları

hakkında

Diyarbakır, konumu dolayısıyla, hem ülkemizden diğer ülkelere ve Anadolu'ya açılan karayolları hem de Orta Doğu'dan gelerek ülkemize bağlanan karayolları üzerinde yer almaktadır. Havayolu ile ulaşım tercih ediyorsanız Diyarbakır Havalimanı için uçak bileti alınarak uçuşlar ile kullanılabilir. Ayrıca özel araçlarla da Diyarbakır'a kolayca varılabilir.

Haritada Diyarbakır

Diyarbakır Uçak Firmaları

Diyarbakır Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat
DİYARBAKIR - ŞANLIURFA 818 TL
DİYARBAKIR - KONYA 772 TL
DİYARBAKIR - KAYSERİ 819 TL
DİYARBAKIR - İZMİR 781 TL
DİYARBAKIR - İSTANBUL 709 TL
DİYARBAKIR - GAZİANTEP 661 TL
DİYARBAKIR - BURSA 858 TL
DİYARBAKIR - ANTALYA 781 TL
DİYARBAKIR - ANKARA 378 TL
DİYARBAKIR - ADANA 661 TL