Tokat Kalkışlı Uçak Seferleri

Tokat Varışlı Uçak Seferleri

Tokat Hakkında

hakkında

Tokat, Karadeniz bölgesinin kıyı kısmından içeride, İç Anadolu bölgesinin sınırlarında yer alan bir ilimizdir. Şehrin kuruluşuna yönelik farklı bilgiler çeşitli kaynaklarda yer almaktadır Bu kaynaklardan biri de Evliya Çelebi'nin seyahatnamesidir. Buna göre Evliya Çelebi Tokat'ın Amalika kavmi tarafından inşa edildiği ve şehre bu kavmin kahramanı olan Dok-at'ın isminin verildiğini

Tokat'ı çevreleyen iller, kuzeyinde Samsun ve Ordu, batısında Amasya, doğusunda Sivas ve güneyinde Yozgat'tır. Engebeli bir coğrafi yapıya sahip olan Tokat, denizden 623 metre yükseltiye sahiptir. Düzenli bir yapıya ve pek çok doğal, tarihi güzelliklere sahip olan Tokat Anadolu'nun keyifle dolaşılan turistik mekanlarından biridir.

Tokat İklim

hakkında

Tokat bölge olarak Karadeniz bölgesinin iç kısmında yer almaktadır. Buradan hareketle Tokat'ta hem Karadeniz ikliminin hem de İç Anadolu'dan gelen karasal iklimin hakim olduğunu söylemek mümkündür. Bu değişen iklim koşulları Tokat'ın kuzey bölgelerinde Karadeniz iklimi olarak kendisini gösterirken, İç Anadolu'ya yakın yerlerde karasal iklim olarak görülmektedir. Bölgede önemli bir yere sahip olan Tozanlı ve Kelkit bölgelerinde yazlar oldukça serin ve kışlar da aşırı soğuklara rastlamadan geçmektedir. Ancak Çekerek bölgesi ve çevresinde karasal iklim hakim olduğundan kışları sert ve soğuk geçer. Yaz aylarında da yine serinlik hakimdir. Bölgeye özellikle kış aylarında gelecek olanlar, her ihtimale karşı soğuk faktörünü göz önünde bulundurmalıdır.

Tokat Nasıl Gidilir?

hakkında

Yerli ve yabancı turistlerin keyifli bir ziyaret yapabilme imkanını elde ettikleri Tokat'a gitmek için uçak yolculuğu tercih edilebilir. İstanbul'dan Tokat'a uçak yolculuğu yaklaşık olarak yarım saat civarında sürmektedir. Tokat Havalimanı üzerinden İstanbul ve Ankara bağlantılı çeşitli uçak seferleri yapılmaktadır. Uçak bileti satın alarak Tokat'a kolaylıkla ulaşım mümkündür. Hemen hemen her havayolu firması tarafından Tokat'a seferler yapılmaktadır. İstanbul'dan Tokat'a yapılan bir otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 8 saat kadar sürmektedir.

Tokat Mutfağı

hakkında

Tokat'ın meşhur asma yaprakları en önemli yiyeceğidir. Bölgede bu yapraklardan Tokat sarması yapılmaktadır. Tokat mutfağının bir diğer vazgeçilmez ürünü de kuşburnudur. Kuşburnu bölgede yetiştiği için reçelinden çayına ve pekmezine kadar çok farklı şekillerde hazırlanıp sunulmaktadır. Ayrıca Tokat baklası da meşhurdur. Hatta tokat sarması bu meşhur baklalarla da sarılarak mükemmel bir lezzet ortaya çıkarılmaktadır. Tokat'ın yöresel yemeklerinden bir başkası da bat adı verilen kısır benzeri bir yiyecektir. Bu yiyecek kısırın biraz daha sulu hali olarak tanımlanabilir.

Tokat Gezilecek Mekanlar

hakkında

Tokat yüzyıllarca medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için ilde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Tokat Kalesidir. Kalenin kimler tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmese de yapının mimari görünümü, onun çok eskilerden geldiğini göstermektedir. Ayrıca bölge üzerinde Osmanlılardan kalan Taşhan, Ali Paşa Camisi, Gök Medrese, Tokat Ulu Camisi ve Tokat Saat Kulesi görülmeye değer yerlerdir.

Tokat Alışveriş

hakkında

Tokat'a gittiğiniz zaman Zile pekmezi ve sarma yaprağı almadan dönmemelisiniz. Ayrıca şehrin önemli bir alışveriş merkezi olan Yazmacılar Çarşısında satılan el emeği göz nuru yazmalar sizleri bekliyor olacak. Bunun dışında Taşhan'da yer alan antikacılardan, ahşap oymacılar ve seramikçilerden satın alabileceğiniz birçok yöresel eşya mevcuttur.

Tokat Alışveriş

hakkında

Tokat'a gittiğiniz zaman Zile pekmezi ve sarma yaprağı almadan dönmemelisiniz. Ayrıca şehrin önemli bir alışveriş merkezi olan Yazmacılar Çarşısında satılan el emeği göz nuru yazmalar sizleri bekliyor olacak. Bunun dışında Taşhan'da yer alan antikacılardan, ahşap oymacılar ve seramikçilerden satın alabileceğiniz birçok yöresel eşya mevcuttur.

Tokat Ulaşım Yolları

hakkında

Karayollarını kullanarak ülkenin her şehrinden Tokat'a yolculuk yapmak mümkündür. Karayollarının toplam uzunluğu 741 metre olan Tokat, Ankara'ya 385 kilometre ve İstanbul'a 746 kilometre uzaklıktadır. Ülkenin birçok ilini birbirine bağlayan karayolları Tokat üzerinden geçmektedir. Havayolu ile ulaşım için ise Tokat Havalimanı için uçak bileti alınarak kullanılabilir.

Haritada Tokat

Tokat Uçak Firmaları

Tokat Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat