Sivas Kalkışlı Uçak Seferleri

Sivas Varışlı Uçak Seferleri

Sivas Hakkında

hakkında

Sivas, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan en eski illerden birisidir. 28,488 km2 yüzölçümüne sahip olan kent toplamda on altı ilçeden meydana gelmektedir. Tarihi M.Ö. 17 yılında Hititler ile başlayan Sivas'ta günümüze kadar Medler, Persler, Roma, Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleri ve Türkiye Cumhuriyetine ait sayısız miras ve kültür bulunmaktadır.

Sivas İklim

hakkında

Sivas diğer İç Anadolu şehirlerine kıyasla oldukça sert bir karasal iklime sahiptir. Kış aylarının oldukça soğuk ve sert geçtiği şehirde, bu dönemlerde yoğun kar yağışı gözlemlenmektedir. Buna benzer şekilde yaz aylarının ise oldukça kurak ve yoğun sıcaklıkta geçtiği Sivas'ta ilkbahar ve sonbahar ayları ise Karadeniz İklim Kuşağı kadar fazla yağışlı bir şekilde geçmektedir.

Sivas Nasıl Gidilir?

hakkında

Sivas'a ulaşım pek çok farklı alternatif ile sağlanabilmektedir. Bu anlamda büyük şehirlerin tamamından uygun fiyatlara uçak bileti ile Sivas Nuri Demirağ Havalimanına ulaşmak mümkündür. Karayolu ve havayolu uçak bileti yanı sıra Kayseri, İstanbul, Ankara ve Kars'tan demiryolu ile İstanbul ve İzmir'den Sivas Nuri Demirağ Havalimanı'na direkt uçuşlar ile Sivas'a gidebilmek mümkündür.

Sivas Mutfağı

hakkında

Sivas mutfağının genel yapısını bölgede yetişen tarım ürünleri ve et türleri oluşturmaktadır. Bu anlamda Sivas oldukça engin bir mutfak kültürüne sahip şehirlerarasında yer almaktadır. Yoğun olarak hamur ve un türlerini içeren yemekler bölgede oldukça fazla tüketilmektedir. Bu anlamda bölgenin yöre yemekleri arasında divriği pilavı, kelle tatlısı, cılbır ve mirik bulunmaktadır.

Sivas Gezilecek Mekanlar

hakkında

Çifte Minareli Medrese: Yakutiye ilçesinde bulunan medrese tarihi dokusu ile insanları büyülemektedir. 1271 yılında Şemseddin Cüveyni tarından yaptırılan medrese halen tarihi dokusunu ve mimarisini

Sivas Kongre Müzesi: Sivas'ın merkezinde bulunan bina 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından karargah olarak kullanılmış günümüzde ise müzeye çevrilmiş ve halka almıştır.

Ulu Cami: Sivas'ın merkezinde bulunan cami 1196 tarihinde Kutbeddin Melikşah tarafından yaptırılmış ve ibadete açılmıştır. Günümüze kadar sağ bir şekilde ulaşan cami halen ibadethane olarak

Kangal Balıklı Kaplıca: Kangal ilçesinin sınırları içerisinde yer alan kaplıca doğal kaplıca suyu ve balıklarından oluşan havuzlardan meydana gelmekte, bu havuzlara giren kişilerin cilt hastalıkları

Sivas Kangalı Çiftlikleri: Kangal ilçesinde yoğunlukta olmakla birlikte Sivas'ın genelinde Sivas kangalı çiftlikleri bulunmaktadır. Sivas yöresine ait olan bu cins köpekler burada üretilmekte ve eğitilerek

Zara Tödürge Gölü: Sivas'ın Hafik ile Zara ilçeleri arasında kalan göl doğal yollar ile meydana gelen bir göldür. Pek çok balıkçık kuş türüne ev sahipliği yapan göl hakkında oldukça eskiye dayanan bir efsane

Eğri Köprü: Sivas'ın merkezinde bulunan köprünün Selçuklu dönemlerine ait olduğu bilinmektedir. Toplamda on sekiz gözden ve 179 metre 60 santim uzunluktan oluşan köprü büyük bir tarihi değere ve öneme sahiptir.

Sivas Alışveriş

hakkında

Sivas'ta yerel mağazaların ve işletmelerin yanı sıra iki büyük ve prestijli alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Haftanın her günü sabah saat 10'da açılarak akşam saatlerine kadar geniş bir yelpazede kent sakinlerine hizmet vermektedir. Şehrin en büyük alışveriş merkezleri olan Polat AVM ve Primemall Sivas AVM merkeze yakın konumlarda bulunmaktadır.

Sivas Ulaşım Yolları

hakkında

Sivas içerisinde ulaşım amacı ile tercih edilen pek çok araç bulunmaktadır. Bu anlamda Sivas Belediyesi tarafından düzenlenen ve yönetilen Halk Otobüsleri, Minibüsler ve Taksiler ile şehrin her yerine ulaşım sağlanmakta, aynı zamanda şehir merkezinden Sivas'ın ilçelerinde bulunan köylere hareket eden özel otobüsler ve minibüsler de bulunmaktadır.

Haritada Sivas

Sivas Uçak Firmaları

Sivas Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat