Şırnak Kalkışlı Uçak Seferleri

Şırnak Varışlı Uçak Seferleri

Şırnak Hakkında

hakkında

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgemizde yer almaktadır. Irak ve Suriye sınırında yer alan şehir, Katip Çelebi’nin seyahatnamesinde de yer almıştır.

Eski adı Nuh olan şehir, tarihsel dönemlere bakıldığında oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Rivayetlere Hz. Nuh ve oğulları tarafından inşa edilen Cizre çok sıcak olduğu için Şırnak’ta yaylak bir alan olarak yapılmıştır. Hatta Cudi dağı üzerinden Hz. Nuh’un gemisinin kalıntılarının bulunduğu söylenir.

Şırnak İklimi

hakkında

Şehirde genellikle karasal iklim görülür. Buna rağmen orta kısımların kışın çok yağış aldığını da gelen istatistiklerde görülebiliyor. Güneybatı kısımlarında ise iklim çok daha yumuşak olmaktadır.

Şırnak’a Nasıl Gidilir?

hakkında

Şehre hem hava, hem de karayolları ile ulaşım mümkündür. Havayollarını kullanmak için Mardin ya da Diyarbakır Havaalanlarının kullanılması gereklidir. En uygun uçak bileti araştırmaları yaparak ta, ülkemizin her alanından şehre ulaşmak mümkündür.

Şırnak Mutfağı

hakkında

Anadolu’nun doğu kesimi mutfağını andıran Şırnak Mutfağı, kendi has yöresel lezzetleri ile de misafirlerine doyumsuz lezzetler sunuyor. Yemeklerin ana malzemesi olarak yoğurt ve dövme et kullanıldığı söylenilebilir. En meşhur lezzetleri arasında mumbar, gutilik, helise, meyre, soraz yer alıyor. Tatlı olarak ise kuliçe, şirani ve gezu gibi lezzetler farklı tatlar arayanlar için hoş seçenekler olabiliyor.

Şırnak Gezilecek Mekânlar

hakkında

Şehirdeki tarihsel mekânların başında Finik Mren Yeri ve Kalesi yer alıyor. M. Ö 4000 yılından kalma bir mekân olmaktadır. Bunun yanında Bazebde Ören Yeri, Cizre Ulu Cami, Nuh Peygamber Türbesi, Kasrik Ören yeri de şehirde gezilip görülebilecek tarihi seçenekler arasında yer alıyor.

Şırnak Alışveriş

hakkında

Alışveriş mekânları ile de oldukça canlı bir şehir olan Şırnak’ta pek çok alışveriş alanı bulunuyor. Bunun yanında yöresel ürünler satın alabileceğiniz pazarlarda bulunabilir.

Şırnak Ulaşım Yolları

hakkında

Şırnak’a ulaşım için havayolları tercih edilebilir. Bunun için sabah ve akşam saatlerinde servis imkânları bulunuyor. Bunun yanında otobüs firmaları ulaşımda güçlük yaşanmaması adına genellikle gündüz saatlerinde seferler düzenlemektedir.

Haritada Şırnak

Şırnak Uçak Firmaları

Şırnak Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat