Şanlıurfa Kalkışlı Uçak Seferleri

Şanlıurfa Varışlı Uçak Seferleri

Şanlıurfa Hakkında

hakkında

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, Türkiye’nin 7.büyük şehridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şanlıurfa, efsaneler şehri olarak da anılır. Şehirdeki Balıklı Göl ve bu göl içerisindeki balıklar kutsal sayılır. Bu nedenle bu balıklara zarar verilmesi yasaktır.

Geçmiş tarihte önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa’da pek çok tarihi yer bulunur. Birçok farklı arkeolojik kalıntılara rastlandığı için Şanlıurfa’nın Cilalı Taş Devrinden bu yana var olduğu düşünülmektedir.

Geçmişte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı için çok tanrılı dinlerin yaşadığı nadir yerlerden biridir. Ayrıca birçok peygamberin de burada yaşaması, Şanlıurfa’nın peygamberler şehri olarak anılmasının temel nedenidir. Köklü tarihi ile birçok kişinin merak ettiği Şanlıurfa, her mevsim ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Şanlıurfa İklim

hakkında

Kara iklimi görülen Şanlıurfa’da Yaz mevsimi çok uzun ve çok sıcak geçer. Kış mevsimi ise tam tersi olarak çok soğuktur. Hem gece – gündüz hem de Yaz – Kış arasındaki ısı farkı yüksektir. Türkiye’nin en sıcak ilidir. Ancak nem oranı az olduğu için boğucu sıcaklıklar görülmez.

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

hakkında

Uçak bileti daha kısa sürede ulaştığı için genelde özel araç yerine hava yolu seferleri tercih edilir. Şanlıurfa’ya demiryolu ulaşımı da vardır. Ayrıca havayolu ile şehre gelmek isteyenler, Şanlıurfa GAP Havaalanı aracılığı ile seyahatlerini uçak bileti alarak

Şanlıurfa’ya ulaşım seçenekleri çeşitlidir. Kara yolculuğu yapmak isteyenler, her gün bulabileceği otobüs bileti ile istediği zaman Şanlıurfa’ya gelebilir. Yolculuk süresince şehre yakın illeri görmek te mümkündür.

Şanlıurfa Mutfağı

hakkında

Meşhur Halil İbrahim sofraları Şanlıurfa’ya özgüdür. Güneydoğu Anadolu Mutfağının baharatlı, acılı ve salçalı lezzetlerini yansıtan Şanlıurfa’da geleneksel lezzetleri keşfedebilirsiniz. En özel ve denenmesi gereken yiyecekler şunlardır: Çiğ köfte, patlıcan kebabı, Şanlıurfa kebabı, şıllık tatlısı, borani, kuymak, bostana, pıt pıt, ayran çorbası, sarımsak aşı, su kabağı, soğan tavası, meyan şerbeti ve çoğala aşı.

Şanlıurfa’da Gezilecek Mekânlar

hakkında

Etnik bir mimariye sahip olan Şanlıurfa gezinize birkaç gün ayırırsanız, en özel yerleri gezme fırsatı elde edersiniz. Çünkü Şanlıurfa bir gün içerisinde gezilebilecek bir şehir değildir. Şanlıurfa’ya gelenlerin mutlaka uğradıkları yerlerden bazıları şunlardır:

Balıklı Göl: Şanlıurfa’nın simgelerinden biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok uğradığı özel alanlardandır. Gölün içerisinde efsanelere konu olan çok sayıda sazan balığı bulunur. Bu balıklar asla yenilmez.

Halfeti: Kayıp Şehir ya da Saklı Cennet olarak bilinen Halfeti, Şanlıurfa’da en çok gezilen yerlerden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Halfeti, taş evleri ve camileri ile meşhurdur. Şanlıurfa’daki en önemli turizm alanlarından biridir.

Fırfırlı Camii: Fırfırlı Camiye Yeni Yol da denilmektedir. Eskiden kilise olarak hizmet vermesi için inşa edilmiştir. Daha sonra ise camiye dönüştürülmüştür. Değişik mimari yapısı bulunan cami mutlaka gezilmelidir.

Göbeklitepe: Merkeze 17 km mesafede bulunan Göbeklitepe, Dünya tarihinin en eski arkeolojik tapınağıdır. Hem Türkiye’de hem de Dünyada popüler alanlardan biridir.

Harran: Yolların kavuştuğu yer olarak bilinen Harran, birçok tarihi mekânı ile dikkat çekiyor. Bu nedenle Şanlıurfa’ya gelenler mutlaka Harran’a uğramaktadır.

Şanlıurfa Alışveriş

hakkında

Şanlıurfa’da birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Novada Park, Piazza AVM, Urfa City ve Abide Park gibi AVM’ler hem alışveriş hem de keyifli anlar geçirmek için tercih edilir. Ayrıca Koltukçu, Sipahi, Kazancı ve Kasap Pazarı gibi alanlar da geleneksel alışverişin yapıldığı Pazar ve çarşılardır.

Şanlıurfa Ulaşım Yolları

hakkında

Şanlıurfa’da şehir içi ulaşım minibüs, otobüs ve taksi ile yapılır. Şehir merkezinde bulunan tarihi alanlar birbirine çok yakın olduğu için yürüyerek de gezilebilmektedir.

Haritada Şanlıurfa

Şanlıurfa Uçak Firmaları

Şanlıurfa Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat