Malatya Kalkışlı Uçak Seferleri

Malatya Varışlı Uçak Seferleri

Malatya Hakkında

hakkında

Malatya'nın jeopolitik konumu oldukça büyük öneme sahiptir. Tarih boyunca oldukça kullanılan İpek Yolu ve Kral Yolu bu il içerisinden geçmektedir. Zaten Malatya ilinin kuruluşu da bu yollardan yapılan ticarete rast gelmektedir. Malatya ilinde kurulan ilk yerleşim ise Neolitik Çağa denk gelmektedir. Cumhuriyet ilan edildikten hemen sonra 1924'te Malatya il ilan edilmiştir. Türkiye'nin en kalabalık illeri sıralamasında 27. olarak görülmektedir.

Malatya İklim

hakkında

Malatya ilinde sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar oldukça soğuk ve uzun geçer. Yazları ise çok sıcak ve kuraktır. Sıcaklık yıl içersinde -25 derece ile +40 derece arasında seyredebilmektedir. Senelik yağış ortalaması 383 milimetre olarak görülmektedir. İl topraklarının çoğunluğu çayır ve meralardan oluşmaktadır. Kalan bölge ise ekili ve dikili arazilerdir. Ormanlık alan ilde az sayıda bulunmaktadır. Akarsuların çevresindeki bölgeler kayısı meyve bahçeleri ile doludur. Toroslarında ise en fazla meşe ağacı bulunmaktadır. Malatya ilinde dünyadaki en nefis ve en güzel kayısılar yetişmektedir, ili ziyaret eden kişiler kesinlikle kayısının tadına bakmalıdır.

Malatya Nasıl Gidilir?

hakkında

Malatya ilini ulaşım 3 farklı yoldan gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar hava, kara ve demir yoludur. Uçak bileti ile Malatya Havalimanına ulaşım sağlayan kişiler, şehir merkezine kolayca ulaşım sağlayabilirler. Uçak ile yapılan seferler Erhaç Havalimanı kullanılarak yapılmaktadır. Havalimanı şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlle demiryolu ile ulaşmak isteyen kişiler, Kurtalan Ekspresi, Fırat Ekspresi ve Van Gölü Ekspresini kullanabilirler. Otobüs ulaşımı için her ilden Malatya'ya sürekli olarak otobüs kalmaktadır. Fakat uçak bileti alınarak bu süre en aza indirgenmektedir.

Malatya Mutfağı

hakkında

Malatya ili tarihi olarak pek çok medeniyet görüldüğünden mutfağı da oldukça çeşitlidir. Ziyaret eden kişilere, oldukça geniş bir mutfak yelpazesi sunulabilmektedir. Malatya'nın geleneksel yemekleri içerisinde en çok kullanılan gıda maddeleri et ve bulgurdur. Bu malzemelere ek olarak şehirde köftenin yeri ayrı tutulur. İçerisinde ana madde olarak bulgur bulunan köfte çeşitlerinin sayısı 70'e yakındır. Genellikle köftelerin içerisinde et kullanılmamaktadır. Malatya'nın diğer illerde de duyulan meşhur köfteleri arasında analıkızlı, keloğlan köftesi, içli köfte bulunmaktadır.

Malatya Gezilecek Mekanlar

hakkında

Arslantepe Ören: İl merkezine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük höyüklerinden biridir. Buradaki yerleşimlerin tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar uzanmaktadır. Bu bölge Roma ve Bizans dönemine de tanıklık

Battalgazi Ulu: Eski Malatya olarak adlandırılan bölgede bulunan cami 7. yüzyılda yaptırılmıştır. Ancak sonradan tahrip olan caminin şu anki hali 1224 yılında Alaaddin Keykubat döneminde yaptırılmıştır. Caminin ilk kısımları tuğladan yapılmış sonradan yapılan restorasyonlar taş olarak

Malatya: Eski Malatya bölgesi olan Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Roma İmparatoru Titus zamanında yapımı başlamıştır. Kale ve surlar Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de anlatılmaktadır. Kayıtlara göre 95 burç ve 11 kapıdan meydana gelen yapı 2850 metre uzunluğundadır.

Malatya Alışveriş

hakkında

Malatya ziyaretçilerine her türden alışveriş imkanı sunmaktadır. Şehirde modern AVM yapısında alışveriş yapılabilecek yerler bulunmakla birlikte geleneksel çarşılar da varlığını sürdürmektedir. Bu geleneksel çarşıların başında ise Esnaflar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Esnaflar Çarşısı gelmektedir.

Malatya Ulaşım Yolları

hakkında

Malatya ilinin şehir içi ulaşımı oldukça çeşitlidir. Ulaşımda Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri tarafından sağlanan belediye otobüsleri ve trambüsler, bunlara ek olarak dolmuş, taksiler kullanılmaktadır. Belediye otobüsleri 77 güzergahta seyahat etmeye imkan sunmaktadır. Ayrıca 2015 yılından bu yana kullanılmaya başlanmış olan trambüsler hattı, 57 istasyona uğramaktadır. Elektrik ile çalışan bu hat, ülkemizde kullanılan toplu taşıma sistemlerinde türünün ilk örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Haritada Malatya

Malatya Uçak Firmaları

Malatya Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat