Konya Kalkışlı Uçak Seferleri

Konya Varışlı Uçak Seferleri

Konya Hakkında

hakkında

İç Anadolu bölgesinde yer alan Konya, tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde birçok turistin ziyaret ettiği bir ildir. Kuzeyinde Ankara, güneyinde Antalya ve Karaman, doğusunda Aksaray ve Niğde, batısında Isparta ve Afyon ile çevrili olan Konya, Türkiye'nin tahıl üretimi konusunda önde gelen bir şehridir. Bu nedenle Türkiye'nin tahıl ambarı olarak da anılmaktadır. Verimli toprakları olan Konya Ovası tarım üretimi için son derece elverişli olup, burada birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Türkiye'nin yüzölçümü yönünden en büyük ili olarak da bilinen Konya aynı zamanda ünlü tasavvuf erbabı Mevlana'nın da yaşadığı şehir olarak ilgi görmektedir.

Konya İklimi

hakkında

Konya İç Anadolu'nun tipik karasal ikliminin etkisi altındadır. Bu sebeple Konya'nın kış ayları oldukça sert geçmektedir. Buna karşılık yaz ayları sıcak ve kuraktır. Ancak Konya'nın güney bölgesinde kalan ilçelerde az da olsa Akdeniz ikliminin etkileri hissedilmektedir. Özellikle Hadim ve Taşkent bölgelerinde bu etki yoğundur.

Konya Nasıl Gidilir?

hakkında

Havalimanına sahip bir il olan Konya'ya yılın her zamanında uçak seferleri ve uçak bileti satışları yapılmaktadır. Bununla birlikte Konya'ya karayollarını kullanarak da gitmek mümkündür. Özel araçlar ile rahatlıkla yolculuk yapılabilen Konya'ya şehirlerarası otobüslerle de yolculuk yapılabilir. İstanbul üzerinden Konya'ya yapılacak bir kara yolculuğu yaklaşık olarak yedi saat sürmektedir. Ancak Ankara ve Konya sınır il olduklarından dolayı, Ankara üzerinden Konya'ya yolculuk süresi çok daha kısadır. Türkiye'nin bir diğer büyük ili olan İzmir üzerinden Konya'ya yapılan bir kara yolculuğu ise, beş veya altı saatte tamamlanmaktadır.

Konya Mutfağı

hakkında

Anadolu'nun yöresel lezzetlerini en iyi yansıtan mutfaklardan biri olan Konya mutfağı söz konusu olduğunda, akıllara hemen etli ekmek gelmektedir. Bir çeşit pide olarak kabul edilen etli ekmek, yöreyi ziyaret eden turistlerin yemeden gitmedikleri bir yiyecektir. Ancak Konya mutfağında diğer birçok yöresel tat mevcuttur. Bunlardan biri de bamya çorbasıdır. Bamya, dana eti ve limon ile birlikte pişirilen bu çorba, yörenin tipik yemeklerindendir. Konya mutfağında et yemekleri ayrı bir yere sahiptir. Çebiç adı verilen tandırda hazırlanan et yemeği, oldukça beğenilmektedir. Ayrıca Konya mutfağında fırın kebabı, su böreği, Mevlana böreği, Arabaşı çorbası, Höşmerim tatlısı da önemli yiyeceklerdir.

Konya Gezilecek Mekanlar

hakkında

Konya ismi Mevlana ile birlikte anılır. Mevlana şehri olarak anılan Konya'ya gelen turistler, öncelikle görüşleriyle tüm dünyaya ışık tutan ünlü mutasavvıf Mevlana'nın "Ne olursan ol gel!" çağrısına karşılık vererek, Mevlana türbesini ve Mevlana Müzesini ziyaret ederler. Ayrıca Mevlana'ya fikirleri ile rehberlik eden Şemsi Tebrizi'nin türbesi de Konya'da en çok ziyaret edilen mekanlar arasındadır. Konya, zamanında Selçuklu Devletine'de ev sahipliği yaptığından bölgede Selçuklulardan kalan birçok tarihi mekan bulunmaktadır. İplikçi Camisi ve Medresesi bu mekanlardan biridir. Ayrıca Alaaddin Camisi, Kapu Camisi gibi kutsal yerler de Konya'da ziyaret edilebilir. Tüm bunların dışında Konya Bilim Merkezi de ziyaretçilere açıktır.

Konya Alışveriş

hakkında

Bahsedilen tüm bu tarihi atmosfere sahip olan Konya, alışveriş yönünden de oldukça hareketlidir. Bu ili ziyaret eden turistler Mevlana'yı hatırlatan birçok hediyelik eşya satın alabilirler. Ayrıca Hatun Pazarı olarak bilinen yerden yöresel birçok lezzeti satın almak mümkün. Özellikle Konya gevreği, Mevlana şekeri, lokum gibi yiyecekler satın alınabilir.

Konya Ulaşım Yolları

hakkında

Konya'da şehir içinde yolculuk yapmak için birçok toplu taşıma aracı mevcuttur. Ayrıca il dışından Konya'ya gelecek olan turistler hem uçak bileti alarak havayollarını hem de demiryolunu kullanabilirler. Konya'ya günlük sefer yapan birçok hava yolu markası bulunmaktadır.

Haritada Konya

Konya Uçak Firmaları

Konya Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat