Elazığ Kalkışlı Uçak Seferleri

Elazığ Varışlı Uçak Seferleri

Elazığ Hakkında

hakkında

Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesinin 'Yukarı Fırat' olarak adlandırılan bölgesi içerisinde yer alan illîmizden birisidir. Toplamda 9.383 km2 yüz ölçümüne sahip olan şehrin nüfusunun büyük çoğunluğu şehir merkezinde geriye kalan kısmı ise kırsal alanlarda ve köylerde yaşamlarını sürdürmektedir. M.Ö. 3000 yıllarında yaşam izlerinin başladığı düşünülen şehrin ilk ismi ise Harput'tur.

ELAZIĞ İKLİM

hakkında

Geçmiş dönemlerde karasal iklim koşullarının görüldüğü şehirde yapılan şehirleşme çabalarının sonucunda bölge ilim koşullarını ılıman iklim kuşağı içerisine bırakmıştır. Bunun en büyük nedeni olarak da bölgede yapılan baraj çalışmaları gösterilmiştir. Elazığ'da günümüzde bu sebeple kışlar geçmişe oran ile daha ılıman yazları ise güneşli ve sıcak geçmektedir.

ELAZIĞ NASIL GİDİLİR?

hakkında

Elazığ'a ulaşım açısından en çok tercih edilen yöntemler havayolu ve karayoludur. Karayolu ile ulaşım ise kişilerin kendi araçları veya uçak bileti yöntemi ile birlikte de sağlanabilir. Bu anlamda Türkiye'nin tüm illerinden olmak üzere Elazığ'a otobüs bileti alarak ulaşmak da mümkündür. Elazığ Havalimanı için uçak bileti satın alarak ve TCDD mavi tren hizmeti ile de Elazığ'a ulaşım yapılabilmektedir.

ELAZIĞ MUTFAĞI

hakkında

Doğu Anadolu bölgesinin genel yemek kültürünü en büyük ölçüde oluşturan şehir Elazığ'dır. Bu anlamda şehir toplamda 154 farklı yemek, içecek ve tatlı içeren zengin bir mutfağa sahiptir. Bu zengin mutfağın en ç bilinen ve sevilen tatları arasında: Orcik, Gömbe, Harput Çorba, İçli Köfte, Sırın, Çedene Kahvesi, Lobik Çorbası, Küncülü Köfte, Patile ve Kibe dolması bulunmaktadır.

ELAZIĞ GEZİLECEK MEKANLAR

hakkında

Üryan Baba Türbesi: Yazıdere Köyüne bağlı olarak bulunan türbe kare mimarisi ve klasik Osman kubbesi ile dikkat çekmektedir. Yaplış tarihinin ise 1511 ile 1517 arasında olduğu bilinmektedir.

Ulu Cami: Harput sınırları içerisinde yer alan cami Anadolu'da bulunan en eski Türk camileri arasında yer almaktadır. Halen ibadete açık olan caminin iki kapısı bulunmaktadır. Yapımında moloz taşlar ve tuğlalar kullanmıştır.

Sori Şelalesi: Alacakaya ilçesinin sınırları içerisinde yer alan şelale ismini aldığı Sori bölgesinde bulunmaktadır. Yaz aylarında dağlarda ki karların erimesi ile yüzölçümü artan şelale doğal bir hazinedir.

Meryem Ana Kilisesi: Harput bölgesinde yer alan kilise bölgede ki ilk ibadet alanları arasında yer almaktadır. Süryani Kilisesi, Kızıl Kilise ve Yakubi Kilisesi olarak adlandırılan kilisenin M.S. 107 yılında yapıldığı bilinmektedir.

Hoca Hasan Hamamı: Harput bölgesinde Kurşunlu Cami karşısında bulunan hamam günümüzde tarihi bir mekan olarak sergilenmektedir. Hamamın mimarisinde Osmanlı mimarisini görmek mümkündür.

Hazar Gölü: Elazığ'ın güney doğusunda bulunan göl tektonik hareketlerin sonucunda oluşmuş doğal bir göldür. Uzunluğu toplamda 22 kilometreyi bulan gölün derinliği ise 200 ila 250 metre arasında değişebilmektedir.

Golan Kaplıcaları: Karakoçan ilçesi sınırlarına uzaklığı 18 kilometre olan kaplıcalar oldukça zengin sulara sahiptir. Kaplıca suyunun romatizma, polinevrit, cilt hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

ELAZIĞ ALIŞVERİŞ

hakkında

Elazığ ilinde alışveriş imkanları büyük mağaza ve AVM'lerden daha farklı olarak yöresel işletmeler ile yürütülmektedir. Bölgede Park Yirmi Üç ve Akgün isim iki büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinin yanı sıra Elazığ'ın pek çok bölgesinde bulunan tarihi iş hanlarından ve sokak aralarında bulunan yöresel mağazalardan alışveriş yamak mümkündür.

ELAZIĞ ULAŞIM YOLLARI

hakkında

Şehir içerisinde ulaşım konusunda en estetik şehirlerden birisi Elazığ'dır. Doğu-Batı arasında bir kavşak görevi gören şehir 425 km uzunluğunda ki asfalt yollar ile kaplıdır. Ulaşım şehir içerisinde taksiler, minibüsler ve belediye otobüsleri ile mümkündür. Aynı zamanda şehirde Keban Gölü üzerinden Tunceli ilçelerine feribot ile ulaşmak mümkündür.

Haritada Elazığ

Elazığ Uçak Firmaları

Elazığ Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat