Batman Kalkışlı Uçak Seferleri

Batman Varışlı Uçak Seferleri

Batman Hakkında

hakkında

Batman ilinin tarihi binlerce yıl eskiye dayanmaktadır. Önceleri bir köy olarak kurulan bölge zamanla gelişme göstererek bugünkü haline ulaşmıştır. İl içerisinde tarihi güzelliklerin yanı sıra çokça doğa güzelliklerini de barındırmaktadır. Şehrin sınırları içerisinden Batman Çayı, Dicle Nehri ve Garzan Çayı bulunmaktadır. Batman ili içerisinde birçok dağ da bulunmaktadır.

Batman İklimi

hakkında

Batman şehrinin genelinde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yaz mevsiminde sıcak ve kurak olan şehir, kışları ılık bir iklime sahiptir ve yağış almaktadır. İldeki yağışlar yüksek bölgelerde kar şeklinde düşerken, daha alçak ovalarda yağmur olarak kendini göstermektedir. Batman'da yıllık ortalama sıcaklık genel olarak 16 derecedir. Yıllık yağış miktarı ise 552 milimetre olarak görülmektedir. İlin bitki örtüsü bozkırdır. Bozkır bitkileri dışındaki ağaç ve bitkilere genellikle rastlanmamaktadır. Yalnızca dağlık alanlarda meşe ağaçları bulunur.

Batman'a Nasıl Gidilir?

hakkında

Batman iline gidilirken hava, kara ve demir yolları kullanılabilir. Batman doğu, batı ve kuzey bölgesinden gelen yolların kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Haydarpaşa - Kurtalan demiryolu hattı da Batman ilinden geçmektedir. Tren yolcuğu genellikle bu yolculuk türünü sevenler veya nispeten çok yükü olan yolcular tarafından tercih edilmektedir. İle uçak ile ulaşmak isteyenler için, İstanbul ve Ankara illerinden her gün uçuş bulunmaktadır. Diğer büyük iller olan Antalya, Adana ve İzmir'den ise aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Bu seçeneklerin için uçak bileti alınarak hava yolu ile de ulaşım sağlanabilir.

Batman Mutfağı

hakkında

Batman'da en çok tüketilen gıda maddeleri et, süt ve hamur işleridir. Et yemekleri diğer illere göre daha yağlı yapılmaktadır. İlin meşhur yemekleri arasında içli köfte, mumbar ve bağırsak dolmaları, taze ve kurutulmuş sumak kullanılmış dolmalar, Şam böreği ve çiğ köfte gelmektedir. Ayrıca bu ana yemeklerin yanında servis edilen perde pilav, mercimek ve yayla çorbası ve tandır ekmeği de bu şehrin mutfağında olmazsa olmaz parçalardandır.

Batman Gezilecek Mekanlar

hakkında

Hasankeyf : Batman'da gezilecek yerler arasında en dikkat çekici olan ve en turistik bölge Hasankeyf ören yeridir. Bu alanda bulunan mağaralar her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ne zaman kurulduğu tam olarak bilinemese de, Hasankeyf Kalesi için M.S. 4. yüzyıldan söz edilmektedir.

Memikan Köprüsü : Köprü eski dönemlerde Batman ile Garzan Ovasında bulunan kişilerin ticari ilişkilerini sürdürmeleri amacı ile inşa edilmiştir. İpek yolu bu bölgeden geçmektedir. Köprü ilk çağdan orta çağın yarısına kadar hizmet vermiştir.

 Malabadi Köprüsü : Abbasi hanedanından zengin bir kişi tarafından inşa ettirilmiştir. İçerisinde dinlenme ve gizlenme amaçlı olarak kullanılabilecek odalar yaptırılmıştır. Adına türküler yazılan bu köprü kemerli bir yapıya sahiptir.

Batman Alışveriş

hakkında

Batman'da gezmeye gelen kişilerin alışveriş yaparken ilk uğrak noktaları geleneksek dokumacılık ürünleridir. Ortalama 70 yıl öncesine kadar Batman'da 300 tezgahta dokunan bu meşhur dokumacılık ürünleri ne yazık ki günümüzde pek az kişi tarafından sürdürülmektedir. Batman ziyaret edildiğinde kesinlikle bu ürünler hediyelik eşya seçenekleri arasında değerlendirilmelidir.

Batman Ulaşım Yolları

hakkında

Batman iline demiryolu, karayolu ve havayolu ile ulaşılabileceğini belirtmiştik. Hava yolu ulaşımı için uçak bileti satın alınabilir veya özel araç ile ulaşım sağlanabilir. Şehir içerisinde ise ulaşım otobüs ve minibüsler ile sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Şehirde hizmet veren toplamda 74 otobüs bulunmaktadır. Havalimanına giden şehir içi otobüs hatları ise, 11 tanedir. Şehirde trafik sorunu

Otobüsler içerisinde ücretsiz internet özelliği de bulunmaktadır. Batman ili içerisinde ulaşım kart ile sağlanmaktadır. BU ulaşım kartı satın alınarak içerisine ücret yatırılabilir. Kartta ne kadar ücret kaldığını görmek ve otobüsler ile ilgili bilgi almak için telefona indirilebilecek Asis Akıllı Bilet uygulamasından yardım alınabilir. Uygulama Batman Belediye'si tarafından geliştirilmiştir.

Haritada Batman

Batman Uçak Firmaları

Batman Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat