Balıkesir Kalkışlı Uçak Seferleri

Balıkesir Varışlı Uçak Seferleri

Balıkesir Hakkında

hakkında

Ege denizinin yanı sıra Marmara denizine de kıyısı bulunması nedeni ile özel bir öneme sahip olan Balıkesir'in geçmişi milattan önceki döneme kadar uzanıyor. Toria kültüründen de etkilenmiş olan şehirde Tunç çağından kalan kalıntılara da rastlanıyor.

Balıkesir'in kurucuları Missiler olarak biliniyor. Bu devletin yanı sıra Hititler, Frigler ve Bergama Krallığı gibi medeniyetler de tarih boyunca şehri egemenlikleri altına almıştır. Şehir tarihin farklı dönemlerinde özellikle Balkan topraklarından gelen göçmenlere yurt olmuştur.

Şehir, İstanbul'u kuşatmak amacı ile gelen Muaviye ile birlikte İslam dinini tanıma imkanı bulmuştur. Kavimler göçü ile ikiye ayrılan Roma sonrası Balıkesir'in yönetimi Bizans'a kalmıştır. Osmanlı devletinde denizcilik faaliyetinin başlamasında etkili olan Karasioğulları beyliğinin de kuruluş merkezi Balıkesir’dir.

Balıkesir'in İklimi

hakkında

Balıkesir hem Marmara bölgesinde hem de Ege bölgesinde toprakları bulunan bir şehirdir. Bu neden ile de iki iklimin özellikleri görülebiliyor. Kıyı kuşağında daha çok Akdeniz iklimi görülüyor. Yani kış mevsimi ılık ve yağışlı geçerken yaz mevsimi ise oldukça sıcak geçer. İç kesimleri ise özellikle Balkanlardan gelen soğuk havanın etkisi altına girdiği için kış mevsimi soğuk geçiyor.

Balıkesir'e Nasıl Gidilir?

hakkında

Balıkesir'in kara yolu ağı oldukça gelişmiş bir durumdadır. Çünkü şehir bir geçiş güzergahı üzerinde yer alıyor. Şehre pek çok şehirden otobüs ile ulaşım sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra uçak bileti alarak da Balıkesir'e ulaşım mümkündür. Balıkesire havayolu aracılığı ile gitmek istediğinizde Balıkesir Merkez Havaalanı veya Balıkesir Koca Seyit Havaalanı için uçak bileti almanız yeterli olacaktır. Balıkesir'de demir yolu ağı da ulaşım hizmetleri sağlıyor. İzmir'den şehre ulaşmak için 180 km, Ankara'dan 550 km ve İstanbul'dan ise 380 km yol kat etmek gerekiyor.

Balıkesir Mutfağı

hakkında

Etnik yapısı oldukça geniş olması sayesinde şehirde yemek kültürü de gelişmiştir. Klasik bir Ege mutfağından ziyade kendine has lezzetleri vardır. Özellikle peynir tatlısı, zerde tatlısı, düğün çorbası, tavuklu mantı ve Bigadiç güveci tatmaya değer yemeklerdendir.

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

hakkında

Ege'de turizm potansiyeli açısından oldukça zengin bir şehir olan Balıkesir'de Ayvalık ve Cunda gibi ilçeler hem tarihi değerleri hem de denizi ile cazibe merkezi olarak görülüyor. Balıkesir, Osmanlı döneminden kalan Palata çeşmesi, 25 metre tavan yüksekliğine sahip olan Yazören mağarası, milattan öncelerden günümüze kadar ulaşan Antandros Antik Kenti ve Agios Yannis Kilisesi ile farklı milletlerden izleri taşıyor. Ayrıca antik kentte bulunan ve yaklaşık 800 yıllık olan zeytin ağaçları da görülmeye değerdir. Ayrıca ünlü Hasanboğuldu şelaleleri de yine Balıkesir'in önemli turizm mekanları içindedir.

Balıkesir'de Alışveriş

hakkında

Şehirde özgün ürün arayışında olan alışveriş tutkunları daha çok turistik bölgelerdeki çarşıları geziyor. Özellikle Ayvalık çarşısı ve Erdek çarşısı bunlardan birkaçıdır. Özellikle Ayvalık'ta bulunan bit pazarı ilgi çekerken Cunda adasında da hediyelik eşya satan birçok mağaza bulma imkanı var.

Balıkesir'de Ulaşım

hakkında

Balıkesir'de hava, kara, deniz ve demir yolu ile ulaşım imkanı bulunuyor. Şehir içi ulaşım imkanları arasında ise henüz raylı sistem bulunmasa da şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir içinde minibüsler ve otobüsler bulunuyor. Tercihe göre ticari taksi ile de ulaşım sağlamak mümkün oluyor.

Şehre kara yolu ile ulaşım sağlamak isteyenler için şehirlerarası otobüs terminalinden şehir merkezine giden servisler 24 saat boyunca yolculara hizmet veriyor. Şehre daha hızlı ulaşım sağlamak isteyenler ise Balıkesir Kocaseyit Havalimanını tercih ediyor. Havalimanı Edremit gibi önemli bir turizm merkezine yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafe kent merkezi için ise 80 km'dir.

Haritada Balıkesir

Balıkesir Uçak Firmaları

Balıkesir Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat