Antalya Kalkışlı Uçak Seferleri

Antalya Varışlı Uçak Seferleri

Antalya Hakkında

hakkında

Türkiye'nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak bilinen Antalya, günümüze kadar birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için köklü bir kültür mirasına da sahiptir. Şehirde yakın zamanda yapılmakta olan kazılarda Bronz çağına ait olan çeşitli veriler de elde edilmiştir.

Antalya civarındaki ilk yerleşim noktaları her ne kadar milattan önce 7. ve 8. yüzyıllarda olduğu bilinse de şehrin tarihi aslında milattan önce 14. yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Antik çağ kalıntılarının da bulunduğu şehir uzunca bir süre Bergama krallığının hakimiyet altında kalmıştır. Bergama Krallığının çökmesi ile birlikte şehir bağımsız kalmış olsa da kısa zaman sonra korsanlar tarafından ele geçirilmiştir.

Şehir Firiglerden Bizanslara kadar pek çok uygarlık tarafından yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Selçuklular ile birlikte şehir Türklerin geline geçmiştir. Sonrasında ise Osmanlı devletinin yönetimine geçmiştir. Selçukluların ciddi katkısı bulunan şehirde özellikle Alanya ilçesi Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir.

Antalya'nın İklimi

hakkında

Antalya, Akdeniz ikliminde bulunması nedeni ile tipik bir Akdeniz iklimi özelliklerine sahiptir. Bu neden ile şehirde kış ayları ılık ve yağışlı geçmekle birlikte yaz ayları ise kurak ve sıcak geçmektedir. Şehre yağış yağmur biçiminde düşerken en çok yağış ise kış aylarında görülmektedir. Yazın ise yağış miktarı oldukça düşmektedir. Şehir bulunduğu mutlak konumunda etkisi sayesinde aynı anda 4 mevsimi yaşayabiliyor. Toros dağlarında bulunan kar sayesinde kayak yapılırken aynı anda Antalya sahilinde denize girme imkanı söz konusu olabiliyor. Enlem ve yükseltinin etkisi sayesinde şehir deniz turizmi kadar kayak turizmi bakımından da oldukça hareketlidir.

Antalya'ya Nasıl Gidilir ?

hakkında

Turizm bakımından dünya çapında bir marka değeri bulunan Antalya'ya ulaşım da oldukça kolaydır. Farklı ulaşım kanalları kullanılarak şehre giriş yapmak mümkün oluyor. Antalya ile İstanbul arası ortalama 727 km olmakla birlikte özel araç ile 8 saat gibi bir süre de ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Şehir İzmir'e 470 km uzaklıktayken Ankara'ya ise yaklaşık olarak 550 km mesafededir.

Antalya'nın Mutfağı

hakkında

Akdeniz beslenme tarzına sahip olan şehrin gelişmiş ve lezzetli bir yemek kültürü bulunuyor. Akdeniz piyazı Antalya mutfağının en önemli lezzetleri arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra et yemekleri de zaman zaman görülmektedir. Sebze ile zenginleştirilmiş Giritli kebabı da bunlardan biridir. Laba dolması ise şehrin kendine has lezzetleri ile çeşnilendirilmiş bir kuzu dolmasıdır. Fırında pişirilen bu lezzet iç pilav ile de servis edilir. Hülüklü çorba, Frigya biber dolması, Cive, Alanya bohçası şehrin zengin mutfak lezzetlerinden sadece birkaç tanesidir.

Antalya'da Gezilecek Mekanlar

hakkında

Antalya denince her ne kadar akıllara deniz tatili geliyor olsa da şehir muazzam bir kültür potansiyeline de sahiptir. Bu neden ile tatili sadece deniz olarak tanımlamayanlar için Antalya oldukça sürprizler ile dolu bir şehirdir.

Şehirde ince kumsalı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken Patara plajı şehrin önemli plajlarındandır. Ülkemizin en önemli ilk 10 plajı arasında yer alan Patara plajı aynı zamanda dünya standartlarına ulaşmış özelliği ile de dikkat çekiyor. Plaj deniz kaplumbağalarının da yumurtalarını bıraktığı plajlardan biri olması nedeni ile koruma altında tutuluyor.

Patara plajına yakın olan yerlerden ve kültürel bir miras olan yerlerden biri de Patara Antik Kenti'dir. Plaj ile kent birbirine fazlasıyla yakın olduğundan aralarında bir set mevcuttur.

Phaselis ve Kaputaşı plajı da deniz tutkunlarının en çok tercih ettiği yerler içerisinde bulunuyor. Antalya'ya gelmişken geçmiş medeniyetlerin kültürlerine de şahitlik etmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bazı yerler bulunuyor. Bunların başında ise varlığı milattan öncesine dayanan

OlimposAntik Kenti geliyor. Helenistik dönem ve Roma dönemine ait pek çok tarihi kalıntı ve kilise bu bölgede gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Tarihe ilgisi olmayanların dahi ilgisini çeken yerlerden biridir.

Olimpos'ta sönmeyen ateş olarak bilinen Yanartaş ise bu bölgede görülmeye değer muazzam yerler içerisinde gösterilmektedir. Burayı görebilmek için bir süre yürümek gerekiyor. Denize hakim bir konumu olan Yanartaş doğalgaz sıkışması sayesinde bu özelliğe sahip olmuştur.

Ülkemizde antik tiyatro denince akıllara gelen ilk yer Aspendos Antik Tiyatrosudur. Kusursuz yapısı ile günümüzde de halen varlığını sürdüren bu mekan görenleri kendine hayran bırakan bir özelliğe sahiptir. Antik Kent üzerine kurulmuş olan bu tiyatro Roma döneminin son eserleri arasında sayılıyor. Muazzam bir akustiğe sahip olan bu yapının her yerinden ses eşit bir biçimde duyulabiliyor. Yapı açık hava tiyatrosu biçiminde tasarlanmıştır.

Antik kentler cenneti olarak da ifade edilebilen Antalya'da bulunan bir başka yapı ise Side Antik Kentidir. Nar anlamına gelen Side'nin tarihi Hitit uygarlığı dönemine kadar ulaşmaktadır. Side Antik Kent'inde ise tarihi hamamlar, tapınaklar, tiyatro ve Apollon tapınağı bulunuyor.

Tatilini macera ile hareketlendirmek isteyenler için ise Köprülü kanyonu bulunmaz fırsatlar sağlıyor. Özellikle rafting tutkunları için oldukça uygun bir mekandır. Türkiye'nin en uzun kanyonu olarak da anılan Köprülü kanyonu aynı zamanda dünya genelinde de ün yapmış merkezlerden biridir. Milli park olan bu kanyonda rafting aktivitesinin yanı sıra doğa yürüyüşleri ya da jeep safari yapma imkanı da bulunuyor. Ayrıca kanyonun etrafında bulunan pansiyonlarda konaklama imkanı da söz konusudur.

Antalya mağaraları ile de ünlü bir şehirdir. Şehirde birbirinden ilginç mağaraları keşfetmek mümkündür. Fakat bunlar arasında en ünlülerinden biri olan Beldibi mağarasıdır. Bu mağara Kemer ilçesinde yer alıyor. Beyaz kalkerli yapısı ve duvarlarında bulunan hayvan figürleri ile yerli yabancı turistin ilgisini çeken bu mağara arkeolojik sit alanıdır.

Antalya'da Alışveriş

hakkında

Antalya, turistlere alışveriş yapabilme bakımından da geniş seçenekler sunuyor. Antalya çarşısında tatil boyunca ihtiyaç duyulabilecek her ihtiyacın karşılanabilirken otantik ürün arayışında olanlar ise Kaleiçi'nde bulunan mağazaları tercih ediyor. Bunun yanı sıra Güllük, Atatürk ve Işıklar gibi semlerin çarşıları da alışveriş için oldukça uygun seçeneklere sahiptir. Ayrıca şehir genelinde pek çok AVM bulunuyor. Birçok ünlü markanın mağazası bulunan bu AVM'lerden alışveriş yaparken cafelerinde de dinlenerek alışverişin yorgunluğunu atmak mümkün oluyor.

Antalya Ulaşım Yolları

hakkında

Ülkenin genelinde olduğu gibi Antalya'ya da en çok hava yolu ile ulaşım tercih ediliyor. Fakat hava yolu dışında farklı seçenekleri de ziyaretçilerine sunuyor. Şehre özel araç ile gelmeyecek olanlar özellikle yaz döneminde uçak bileti ayarlamasını önceden yaptırmalıdır. Uçak bileti alarak ülkenin hemen hemen her yerinden şehre direkt ulaşım sağlama imkanı bulunuyor.

Özel aracı tercih etmediği gibi otobüs yolculuğunu da tercih etmeyenler hava yolu ulaşımını tercih edebilir. Muratpaşa ilçesinde bulunan Antalya Havalimanı ile yolculuk süresi en aza indirgenmiş olur. Havalimanından ise belediyeye ait otobüsler ya da ticari taksiler ile kısa süre içerisinde Antalya şehir merkezine ulaşma imkanı bulunuyor.

Antalya'ya bazı merkezlerden deniz ulaşımı da söz konusudur. Antalya Ulaşım'ın web sitesinde feribot seferlerine ulaşmak mümkündür. Şehrin sadece demir yolu bağlantısı bulunmuyor. Bunun haricinde diğer üç seçenekten biri rahatlıkla tercih edilerek şehre ulaşım sağlanabilir.

Haritada Antalya

Antalya Uçak Firmaları

Antalya Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat