Ankara Kalkışlı Uçak Seferleri

Ankara Varışlı Uçak Seferleri

Ankara Hakkında

hakkında

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, ayrıca en büyük 3 şehirden biridir. Tarihi, tarih öncesi çağlara kadar uzanan Ankara’da geçmiş döneme ait birçok kalıntıya rastlanmaktadır. Dünya’nın en kalabalık 38.kenti olan başkent, İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Sakarya kısmında bulunmaktadır.

 Türkiye’nin genel coğrafi merkezine yakın olması ve konum ile işlev bakımından Türkiye’nin kalbi benzetmesi yapılmaktadır.

Doğusunda Kırıkkale, kuzeydoğusunda Çankırı, Kuzeybatısında Bolu, batısında Eskişehir, güneyinde Konya, güneydoğusunda ise Aksaray ve Kırşehir bulunmaktadır. Bu sayede Ankara’ya gelen kişilerin gezebileceği birçok şehir bulunmaktadır.

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden olan Ankara, nüfus bakımından Türkiye’nin ikinci kenti, yüz ölçümü bakımından ise İzmir’den sonra üçüncü kenttir. Ankara, başkent olarak ilan edildikten sonra hızlı bir şekilde gelişmiştir. Ankara’nın çevresinde bulunan kamu ve özel sektör yatırımları, diğer illerde bu şehre büyük göçlerin olmasına neden olmuştur.

Sürekli gelişen ve büyüyen Ankara, eğitim alanında yaşanan gelişmelerden sonra Türkiye’deki en çok üniversiteye sahip şehir unvanını almıştır. Ayrıca üniversite diploması sahibi olan kişi sayısı da ülke ortalamasının iki katına yükselmiştir. Bu da yatırımların gereksinim duyduğu işgücünü artırmıştır.

Ulaşım açısında da son derece gelişmiş olan Ankara’dan Türkiye’nin bütün noktalarına otoyolu, demiryolu ya da havayolu ile ulaşım yapılabilmektedir. Bu da Ankara’nın gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Birçok kişi hem Ankara’nın doğal güzelliklerini hem de tarihi kalıntılarını görmek için buraya gelmektedir. Ulaşımın kolay olması, yerli turist sayısını da artırmıştır. Her mevsim gezmek için tercih edilen Ankara, özellikle Kış mevsiminde yağan karlar altında çok daha güzel görünmektedir.

Ankara İklimi

hakkında

Ankara’nın iklimi, bölgelerine göre farklılık göstermektedir. Güney kısımlarında bozkır iklimi hâkim iken kuzey kısımlarında Karadeniz iklimi görünmektedir. Bu da Ankara’nın iki ayrı iklimden oluşmasına neden olmuştur.

Ankara’da genel olarak karasal bir iklim görülmektedir. Nem oranı çok az olduğu için gece ve gündüz farkları da çok azdır. Kış aylarında çok soğuk olan şehir yaz aylarında tam tersi olarak çok sıcak olmaktadır. Bu da insanların yaşamlarını iklime göre planlamasına neden olmuştur. Yaz ayları çok sıcak, kış ayları çok soğuk olan Ankara’da ilkbahar mevsiminde etraf yeşillere bürünmektedir. Bu nedenle gezmek için Ankara’ya gelecek olanlar genelde ilkbahar mevsimini tercih etmektedir. Bu mevsimde hava ne soğuk ne de sıcaktır.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

hakkında

Ankara’ya gitmek için tercih edilecek olan ulaşım aracı, şehirden şehre değişmektedir. İç Anadolu bölgesinde olan biri Ankara’ya uygun fiyatlarda uçak bileti alarak hava yolundan gidebilir. Mesafe kısa olacağı için yolculukta sıkılma gibi bir durum da olmaz. Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya uçak bileti ile gidilebilir. Hava yolu firmaları, Türkiye’nin başkenti olan Ankara’ya Türkiye’nin her noktasından seferler düzenlemektedir. Yolculuk süresi ise seyahat edilecek şehre göre değişir. Ancak Ankara’nın etrafındaki şehirleri de görmek isteyen kişiler, otobüs yolculuğu ile keyifli bir zaman geçirebilir.

Türkiye’de havaalanı olan her şehirden Ankara’ya uçak seferleri düzenlenmektedir. Kısa sürede Ankara’ya gelmek ve gezmek için daha çok zaman kazanmak istiyorsanız, uçak yolculuğu en ideal seçimdir.

Bir diğer ulaşım aracı de tren seferleridir. İstanbul’dan tren ile Ankara’ya 4 saatte ulaşabilirsiniz. Eskişehir’den ise 1,5 saatte başkente gelebilirsiniz. Hızlı tren seferlerinin çıkarılması ile ulaşım süresi azalmıştır.

Ankara Mutfağı

hakkında

Türkiye’de İstanbul ile beraber akıllara gelen ilk şehir olan Ankara’da farklı bir havası vardır. Tarihi ve gelişmişliğinin yanında mutfağı ile de ilgi çekmektedir. Diğer bölgelerde olduğu gibi çok fazla meşhur lezzetleri olmasa da, Ankara’ya özgü birçok lezzet bulunmaktadır.

Etli yemeklerden sebze yemeklerine, tatlıdan hamur işlerine kadar birçok tat bulunmaktadır. Ankara’nın mutfağı çok özeldir. Her zaman misafir varmış gibi yemekler özenle hazırlanır. Ankara’nın en meşhur yemeği, Ankara tavadır. Düğün, kermes ve Hıdırellez gibi aktivitelerde genelde her evde yapılan bu lezzet, bazı bölgelerde arpa şehriyeden bazı bölgelerde ise pirinçten yapılmaktadır.

Şibit tatlısı da yine Ankara’nın özel lezzetlerindendir. Yemeklerden sonra çayların yanında mutlaka sunulan Şibit tatlısının yapımı zor olsa da tadı tarif edilemeyecek kadar güzeldir. Erişte üzerine kavrulan kıymanın koyularak hazırlandığı öllüğün körü de yine tatmanız gereken lezzetlerden biridir.

500 yıllık bir tarihe sahip olan Beypazarı güveci, odun ateşinde ve taş fırında 5 saat kadar pişirilmektedir. Güveç içerisindeki et, doğal olarak beslenen hayvanların etinden hazırlanmaktadır. Ankara’nın en meşhur lezzetlerinden biri de simittir. Kahverengi olması ile diğer şehirlerdeki simitten ayrılan Ankara simidini mutlaka denemelisiniz.

Ankara’da Gezilecek Mekânlar

hakkında

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken başkentte gezebileceğiniz birçok özel yer bulunmaktadır. Yolunuz Ankara’ya düştüğünde ya da özel olarak gezmek amacı ile bu şehre geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler şunlardır:

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Anadolu Medeniyetler Müzesi, gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Restorasyon çalışmalarından sonra ziyaretçilerine kapılarını açan müzede tarihin kalıntılarını görebilirsiniz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü meclisi olan TBMM, tarihteki üçüncü meclis binasıdır. Ankara’ya gelen ziyaretçiler TBMM’yi mutlaka gezmelidir.

Atakule

Çankaya’da bulunan Atakule, 125 metre yüksekliğindeki bir gözlem kulesidir. Tepesinde bulunan terastan tüm Ankara 360 derece izlenebilmektedir.

Ankara Kalesi

Persler tarafından yapıldığı düşünülen Ankara Kalesi, birçok medeniyeti içerisinde barındırmıştır. Duvarlar ile çevrili olan kalenin tepesinden bütün Ankara kalesi izlenebilmektedir.

Etnografya Müzesi

1938 ile 1953 tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün na’şının muhafaza edildiği yer olması ile bilinmektedir. 1200’den daha fazla eser sergilenen müzede tarihe ışık tutulmaktadır.

Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu yer olan Anıtkabir, Ankara’ya gelenlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden biridir. İnşası 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir, Ankara’da en çok ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biridir.

Ankara Evleri

Eski yerleşim bölgelerinde görülen evlerdir. 17. 18. ve 19.yy dönemlerinden kalan tarihi evler görülmeye değerdir. Alt katlarında hizmetlerin odası, üst katlarında ise ev sahiplerinin odasının bulunduğu Ankara Evlerinde tarihi doku halen görülmektedir.

Ankara Alışveriş

hakkında

Son 10 yıl içerisinde bir AVM merkezi haline gelen Ankara’da gezilebilecek ve alışveriş yapılabilecek birçok yer vardır. Özellikle kıyafet tarzı ürünlerin uygun fiyatlar ile satılmasından dolayı başka şehirlerden gelerek toptan alışveriş yapan kişilerin sayısı bir hayli fazladır.

Son zamanlarda açılan AVM ‘lerde yerli-yabancı, lüks-ekonomik her markanın alışverişi yapılabilmektedir. CEPA Shopping Center, AnkaMall, Ankuva Shopping Center, 365 AVM, Dolphing AVM, Bilkent Shopping Center, Optimum Outlet, A City AVM, Arena AVM, Karum, Kentpark, Atlantis, Kızılay AVM gibi yerler alışveriş yapabileceğiniz popüler mekânlardır.

Ankara Ulaşım Yolları

hakkında

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da şehir içi ulaşım son derece gelişmiştir. Metro hattı, Ankara trafiğini önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Metro kartlar ile istediğiniz güzergaha metro ile kısa sürede gidebilirsiniz.

Hafif raylı sistem denilen Ankaray, AŞTİ ile Dikimevi arasındaki ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Ankara’da en gelişmiş ulaşım ağı otobüsler ile sağlanmaktadır. Kent içerisinde otobüsün uğramadığı nokta yoktur. Otobüsler ile metro duraklarına gitmek bile mümkündür. Özel halk otobüsleri dışında minibüsler ile kısa mesafelere ulaşım yapılabilir.

Haritada Ankara

Ankara Uçak Firmaları

Ankara Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat