Amasya Kalkışlı Uçak Seferleri

Amasya Varışlı Uçak Seferleri

Amasya Hakkında

hakkında

Şehirde ilk yerleşme Kalkolitik döneme kadar uzanmaktadır. Amasya milattan önce 2000'li yıllarda varlığını sürdürmüş olan Hattilerin sınırları içerisinde kalmıştır. Hititlerden sonra Amasya Asurların ve Asurların yıkılmasından sonra da Roma imparatorluğunun egemenliği altına girmiştir. Şehir ayrıca Pontus krallığının da ilk başkenti olarak biliniyor. Şehir Medlerden Lidyalılara kadar farklı uygarlıklar için yerleşim merkezi olmuştur.

Amasya, Türkler tarafından Anadolu'ya yapılan ilk seferlerden sonra Danişmentoğulları ile egemenlik altına alınmıştır. Şehir Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı devletine katılmıştır. Osmanlı devletinin hakimiyeti altına girmesi ile birlikte Amasya, şehzade sancağı olmuştur. Bu özelliği nedeni ile Amasya'ya "Şehzadeler Şehri" de denilmektedir.

Amasya'nın İklimi

hakkında

Amasya'nın en çok yağış aldığı mevsim kış mevsimidir. Bunun yanı sıra kış aylarında oldukça sert bir hava söz konusudur. Soğuk hava kışın özellikle şehrin yüksek kesimlerinde görülürken şehir merkezinde biraz daha ılıman bir kış mevsimi görülür. Yaz aylarında ise yüksek sıcaklıklar görülür. Şehir Karadeniz bölgesinde bulunmasına rağmen Karadeniz'in iç kesimlerinde bulunması nedeni ile daha çok karasal iklimin özellikleri baskındır.

Amasya'ya Nasıl Gidilir?

hakkında

Amasya'ya İç Anadolu bölgesini Karadeniz'e bağlayan yollar üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlanıyor. Ankara üzerinden şehre ulaşım sağlamak isteyenler Kırıkkale-Çorum otoyolu üzerinden Amasya'ya giriş yapabilir. İstanbul ya da çevresinden Amasya'ya ulaşım ise Düzce, Bolu ve Merzifon güzergahının takip edilmesi gerekiyor. İstanbul ile Amasya arasında yaklaşık olarak 720 km bulunuyor. Ankara ile mesafe 320 km iken İzmir ile ortalama 950 km'dir.

Amasya Mutfağı

hakkında

Oldukça eski bir tarihi bulunan ve yüzyıllar boyunca bünyesinde pek çok medeniyeti barındırmış olan Amasya kendine özgü mutfağı ile lezzetli yemeklere sahiptir. Yeşil mercimek ve kıyma ile yapılan hem lezzet hem de şifa deposu olan Çatal Çorbası denemeye değer lezzetlerin başında gelir. Amasya usulü keşkek, patlıcan çullaması, bol cevizli bat yemeği ve hasuda tatlısı şehrin en önemli yemekleri arasında yer alıyor.

Amasya'da Gezilecek Mekanlar

hakkında

İçinden Yeşilırmak geçen bu şehirde gezip görmeye değer pek çok yer vardır. bunlardan biri de Harşeda dağı üzerine konumlandırılmış olan Amasya Kalesidir. Kale Pontus devletinin Krallarından olan Mitritates döneminde yapılmıştır.

Yeşilırmak boyunca devam eden Yalıboyu evleri de şehrin simgeleri arasında bulunuyor. Kaya mezarlarından olan Aynalı mağara da şehirde görmeye değer bir mekandır. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Şehzade yolu, Amasya Mustafa Bey Hamamı, Şehzadeler Müzesi, II. Selim Külliyesi, Minyatür Amasya Müzesi ve özellikle Osmanlı döneminden kalma pek çok eser bu şehirde ziyaretçilerini bekliyor.

Amasya'da Alışveriş

hakkında

Elması ile meşhur olan Amasya'nın küçük fakat işlevsel bir çarşısı bulunuyor. II. Beyazıt Külliyesinin paralelinde bulunan cadde üzerinde yöreye özgü ürünler satan birçok dükkan ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca Amasya Park AVM'de alışveriş mağazaları ve cafeleri ile büyük bir eğlence mekanıdır.

Amasya Ulaşım

hakkında

Amasya transit geçiş yolu üzerinde bulunuyor. Bu neden ile otobüsle ya da bazı tren yolu ile ulaşım imkanı söz konusudur. Pratiklik ve kolaylık olarak yılın her günü olan ucuz uçak bileti kampanyalarından faydalanılarak ulaşılabilir. Amasya uçak bileti ile ülkenin birçok yerinden direkt olarak Merzifon Havalimanının 2008 yılından bu yana hizmet veriyor olması şehre ulaşımı hem kısaltıyor hem de kolaylaştırıyor.

Havalimanı ile Amasya kent merkezi arasındaki mesafe 46 km kadardır. Alandan kent merkezine kalkmakta olan toplu taşıma hatları bulunuyor.

Haritada Amasya

Amasya Uçak Firmaları

Amasya Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat