Ağrı Kalkışlı Uçak Seferleri

Ağrı Varışlı Uçak Seferleri

Ağrı Hakkında

hakkında

Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olan Ağrı'nın tarihi milattan önce 1300'lü yıllara kadar devam ediyor. Hitit medeniyeti de şehri hakimiyeti altına almıştır. Şehir özellikle Kavimler Göçü döneminde de geçiş güzergahında bulunduğu için yüzyıllardır farklı medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu sayede zengin bir kültür mirası ortaya çıkmıştır.

Şehirde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Tunç çağına ait olan çeşitli araç gereçler ortaya çıkmıştır. Şehir özellikle Mezopotamya bölgesi ile de sürekli bir kültür ilişkisi yürütmüştür. Şehirde Hurrilerden Urartulara, Perslerden Romalılara kadar farklı medeniyetlere ait eserler bulmak mümkündür. Çünkü bu medeniyetler için şehir önemli bir yerleşim merkezi olmuştur.

Ağrı'nın İklimi

hakkında

Doğu Anadolu bölgesinde bulunması nedeni ile sert karasal iklimin tüm özelliklerini gösteren şehir kışın oldukça soğuktur. Şehir ülkenin en soğuk yerlerinden biridir. Yaz ve kış sıcaklıkları arasındaki fark da oldukça yüksektir. Kışları çok soğuk geçerken yazlar da sıcaktır. Fakat Ağrı'da bahar ve yaz aylarının süresi oldukça kısadır. Yağış tipi yağmurdan ziyade kar biçimindedir.

Ağrı'ya Nasıl Gidilir?

hakkında

Şehre kara yolu ile ulaşım mümkün olmakla birlikte alternatif seçenekler de mevcuttur. Özel aracı ile Ağrı'ya gitmek isteyenler için ise Erzurum, Kars, Bitlis, Van ya da Muş üzerinden ulaşım sağlayabilir. Şehrin Ankara ile mesafesi 1073 km iken İstanbul ile mesafesi ortalama 1400 km'dir.

Ağrı'nın Mutfağı

hakkında

Kendine has yöresel mutfağı ile bilinen Ağrı'da yemekler genellikle et ağırlıklı olmaları ile bilinir. İçli köfteye benzemesi ile bilinen Abdigor köftesi özellikle Doğubeyazıt ilçesinin en önemli lezzetleri arasında yer alıyor. Kuzu eti ile yapılan Gosteber, yarma ile yapılan Haşıl, el açması yufka ile yapılan Hengel ve şerbetli bir tatlı olan Haside yörenin en lezzetli tatları içerisinde bulunuyor.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

hakkında

Şehirde mutlaka görülmesi gereken Ağrı dağı ülkemizin zirvesi olarak bilinir. Dağın tepesinde bulunan kar kütlesi dört mevsim boyunca erimiyor. Dağ Küçük Ağrı ve Büyük Ağrı olmak üzere iki zirveye sahiptir. Bu zirvelerden büyük olana Atatürk zirvesi deniyor.

Eski Doğubeyazıt'ta bulunan İshak Paşa Sarayı ise ihtişamlı görüntüsünü halen koruyor. Çolak Abdi Paşa tarafından yapımına başlanmış olan bu muazzam saray 99 yılda tamamlanmıştır. Zengin süsleme ve motifleri ile geleneksel Türk sanatlarının ender örneklerinden olan saray ilk yerden ısıtmalı özelliğe sahip olması ile de literatüre geçmiştir.

Güçlü bir turizm potansiyeli olan Ağrı'da ilgi gören noktalardan biri de Meteor Çukuru'dur. 1892 senesinde Doğubeyazıt yakınlarına düşen bir göktaşı nedeni ile oluşan bu çukur 60 metrelik bir derinliğe sahiptir. Bu özelliği ile de dünyanın en büyük ikinci göktaşı çukuru olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Doğubeyazıt kalesi, Ahmet Hani Türbesi, Diyadin Kaplıcaları ve Eski Beyazıt Cami şehirde mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır

Ağrı'da Alışveriş

hakkında

AVM'leri ile dikkat çeken şehirde alışveriş için farklı seçenekler bulunuyor. Özellikle şehrin geleneksel sanatlar alanında olan zengin kültürü turistlerin de bu ürünlere olan ilgisini arttırıyor. Yöreye özgü motiflerin bulunduğu halı ve kilim dokumalarından nazarlık ya da üzerlik gibi ürünlere Ağrı çarşısında bulunan pek çok dükkanda görmek mümkündür.

Ağrı Ulaşım Yolları

hakkında

Ankara ile Ağrı arasında ortalama 1065 km, Ağrı ile İstanbul arasında ise 1431 km bulunuyor. Hergün Türkiye’nin pek çok farklı yerinden Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı aracılığı ile şehre ucuz uçak bileti alarak ulaşmak mümkündür.

Haritada Ağrı

Ağrı Uçak Firmaları

Ağrı Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat