Adıyaman Kalkışlı Uçak Seferleri

Adıyaman Varışlı Uçak Seferleri

Adıyaman Hakkında

hakkında

Eski bir tarihe sahip olan Adıyaman güçlü geçmişi ile de dikkat çekiyor. Geçmişten bu güne kadar farklı medeniyetler için yurt olması şehrin renkli yapısını ve köklü kültürünü oluşturuyor. Geçmişinin yanı sıra şehirde yaşamış olan medeniyetlerin bırakmış olduğu tarihi miras da şehrin turizm potansiyeli arttırıyor.

Tarihe tanıklık eden bir şehir olarak da nitelendirilen şehir müzeleri, ören yerleri ve mimari eserleri ile keşfedilmeye değer bir yerdir. Asurlar ve daha sonrasında Perslerin hakimiyetine geçmiş olan Adıyaman Büyük İskender'in de kontrolü altına girmiştir. Pek çok medeniyetin yerleşim merkezi olsa da şehre en büyük katkıyı Komagene Krallığı vermiştir. Adıyaman'da bulunan ve görülmeye değer birçok eser bu dönemden günümüze kadar ulaşmıştır.

Adıyaman'ın İklimi

hakkında

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almakla birlikte Akdeniz ikliminin özellikleri baskındır. Bunun yanı sıra bazı kesimlerde karasal iklim de görülebiliyor. Yani şehirde iki farklı iklimin özelliklerinin görüldüğünü söylemek mümkündür. Şehirde genel olarak yaz aylarında kurak ve sıcak bir hava görülse de kış aylarında yağışlı ve ılık bir hava söz konusudur.

Adıyaman'a Nasıl Gidilir?

hakkında

Şehre kara yolu ile gitmek isteyenler için 5 farklı güzergah olduğunu hatırlatmakta yarar bulunuyor. Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Şanlı Urfa üzerinden şehre giriş yapmak mümkündür. Fakat özel araç yerine uçak, tren ya da otobüs de tercih edilebilir. Şehir içinde ise gezmek istenen yerlere minibüs ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu seferler takip edilerek keyifli bir şehir gezisi yapılabilir.

Adıyaman Mutfağı

hakkında

Zengin bir kültürel mirası gibi bir o kadar da köklü mutfağı bulunan Adıyaman, ziyaretçilerini bu eşsiz lezzetler ile adeta büyülüyor. Birbirinden farklı çeşnileri ile lezzet katılan yemekler genellikle et ağırlıklıdır. Adıyaman tavası, parmak kebap, çiğ köfte, ekşili köfte, meyir çorbası, besni tavası ve kavurmalı hitap mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor.

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

hakkında

Dünyanın 8 harikası arasında sayılmakta olan Nemrut dağı ören yeri şehirde kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında yer almalıdır. Kommagene Kralının mezarının da bulunduğu ören yeri Kahta ilçesinde bulunuyor. Kommagene'nin en büyük şehri olarak bilinen Perre' antik şehri de görülmeye değer mekanlar arasında yer alıyor. Nemrut Milli Parkı, Arsemine Antik Kenti ve dünyanın en eski köprüleri içerisinde bulunan Cendere köprüsü Adıyaman'ın zenginlikleri arasında yer alıyor. Milattan önce 4000'li yıllardan kalmış olan Palanlı mağarası da içerisinde figürleri ile turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biridir.

Şehirde Osmanlı döneminden kalma eserleri de görmek mümkündür. Bu eserlerin başında ise Eskisaray Cami geliyor. Kitabesi halen orijinalliğini korumakta iken mihrabı ile de halen dikkat çekmeye devam ediyor.

Adıyaman'da Alışveriş

hakkında

Adıyaman'da şehre özgü ürünlerin satışa sunulduğu ve şehre gelen turistlerin de uğrak noktalarının başında Oturakçı pazarı geliyor. Bu çarşı gün boyu sürekli hareketlidir. Heybelerden yöresel çantalara kadar pek çok değişik hediyelik eşyayı burada görmek mümkündür. Bunun yanı sıra şehrin sembolü olan Nemrut heykellerinden otantik halılara kadar geniş bir ürün seçeneği bulunuyor.

Adıyaman Ulaşım Yolları

hakkında

Adıyaman'a en yaygın ulaşım yolu hava yoludur. Uçak bileti ile hemen hemen her şehirden şehre direkt olarak ulaşım sağlamak mümkündür. Son yıllarda ülkemizde hava yolunun da gelişme göstermesi sayesinde çok uygun fiyatlara uçak biletleri bulunmaktadır. Adıyaman havaalanına Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerden direkt uçuşlar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra 2. bir ulaşım yolu olarak tren de tercih edilebilir.

Haritada Adıyaman

Adıyaman Uçak Firmaları

Adıyaman Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat