Kocaeli Kalkışlı Otobüs Seferleri

Kocaeli Varışlı Otobüs Seferleri

Kocaeli Hakkında

nereye

Kocaeli Marmara Bölgesinde bulunmaktadır. Kocaeli’nde Asya ve Avrupa’yı birleştiren önemli kavşaklar bulunmaktadır. Yüz ölçümü 3.505 km2 olmakla birlikte doğal güzellikleri ile meşhurdur. Ülkemizin en küçük şehirleri arasında 6.sı olma özelliğine sahiptir. Ticaret, ulaşım ve sanayi konusunda da önemli bir konuma sahiptir.

Önemli bir konuma sahip olan Kocaeli'de yaşam izleri yapılan araştırmalara göre Milattan Önce 12. yüzyıla kadar dayanıyor. Şehir ilk önce Friglerin hakimiyetine girmiştir. Sonraları ise Yunanistan'dan gelmiş olan göçmeler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Büyük İskender'in hakimiyetinden sonra ise Romalıların yönetimine giren Kocaeli Selçuklular ile birlikte Türklerin hakimiyetine girmiştir.

Kocaeli İklim
nereye

Karadeniz ve Akdeniz ikliminin her ikisi de görüldüğünden Kocaeli’nde geçiş iklimi hakimdir. Yazları az yağışlı ve sıcak, kışları ise serin ve yağışlıdır. Kocaeli ve çevresinde bulunan dağlar ormanlarla kaplıdır.

Kocaeli’ne Nasıl Gidilir?
nereye

Kocaeli önemli bir ticaret merkezi konumundadır. Bu özelliğe sahip olmasında şehrin gelişmiş ulaşım ağına sahip olmasının da etkisi oldukça fazladır. Ankara ile 345 km uzaklığa sahip olan Kocaeli farklı ulaşım olanaklarına da sahiptir. Ankara'dan şehre giriş yapmak isteyenler Bolu ve Sakarya güzergahını kullanmalıdır. Ayrıca şehre E80 ve Anadolu otoyolunu kullanarak da ulaşmak mümkündür.

Kocaeli Mutfağı
nereye

Yöresel yemeklerin özellikle köylük yerlerde halen varlıklarını devam ettirdikleri görülmektedir. Bu yiyeceklerden en ünlüsü pişmaniyedir. Ayrıca Kocaeli hamur işleri, tatlıları ve çorbalarıyla da oldukça zengin bir yöresel mutfağa sahiptir.

Kocaeli’nde Gezilecek Mekânlar
nereye

İstanbul'a yakınlığı ile bilinen Kocaeli özellikle çevre illerden gelen pek çok ziyaretçiyi günübirlik ağırlamaktadır. Bu ziyaret esnasında mutlaka görülmesi gereken yerler listesi yapılmasında yarar bulunuyor. Bu listenin başında ise Maşukiye Aygır Deresi olmalıdır. Doğal güzelliği ile görenlerin hayran kaldığı mekan şelaleleri ile muazzam bir manzara sunuyor. Bölgenin her mevsim ziyaretçisi bulunuyor.

Şehirde Babalı Köyü özellikle sörf yapmak için en uygun mekanlardan biridir. Tahtalı Göleti, Kefken Kavanağzı Koyu ve Ayazma Ilıcası doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Tarihi mekanları gezmek isteyenler için ise Saatçi ali Efendi Konağı, İzmir Atatürk Müzesi, İzmit Orhan Camisi ve Darıca Kalesi ideal mekanlar arasında sayılabilir.

Kocaeli Alışveriş
nereye

Şehrin alışveriş olanakları oldukça zengindir. Şehir merkezinde bulunan AVM'lede çeşit çeşit markalar mevcutken yöreye has özelliklere sahip olan ürünleri görmek isteyenler için ise özellikle ilçelerdeki çarşıların gezilmesinde yarar bulunuyor. Hereke'de Türk motiflerinin yoğunlukta olduğu özel halılar ve Karamürsel sepetleri iyi bir hediyelik eşya olacaktır.

Kocaeli Ulaşım Yolları
nereye

Kocaeli'ye otobüs bileti ile şehirler arası sefer yapan otobüsler ile erişim imkanı bulunuyor. Bunun dışında Cengiz Topel Havaalanı da ulaşım için başka bir seçenektir. Tüm bunların dışında şehirde demir yolu ağı bulunuyor. Bu demir yolu hattı Anadolu, İstanbul ve Trakya bölgesini birbirine bağlıyor. Topçular ve Yalova arasında vapur seferleri de bulunuyor.

Haritada Kocaeli

Kocaeli Otobüs Firmaları

Kocaeli Otobüs Bilet Fiyatları

Rota Fiyat