Van Kalkışlı Uçak Seferleri

Van Varışlı Uçak Seferleri

Van Hakkında

hakkında

Urartuların yönetim merkezi olan Van ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Van turizm potansiyeli bakımından oldukça zengin seçenekleri mevcuttur. Şehir sadece kültürel varlıkları ile değil kış turizmi ile de dikkatleri üzerine

Doğu Anadolu'nun en önemli şehirlerinden bir olan Van için gerekli yatırım ve altyapı çalışmaları tamamlanınca şehirde yılın her mevsim turizm bakımından hareketlilik sağlanabilecektir. Urartuların yanı sıra Hurriler, Persler ve Hititler de bu bölgede uzun yıllar hüküm sürmüştür. 5000 yıllık bir geçmişi bulunan şehir Anadolu'nun en eski yerleşim merkezleri arasında sayılıyor. Van ve çevresinde yapılan kazılar sonrasında Kalkolitik çağdan ve Demir çağından kalıntılar ortaya çıkarılmıştır.

Van'da İklim

hakkında

Van Doğu Anadolu bölgesinde yer alması nedeni ile sert karasal iklim özelliklerinin yoğun olarak görüldüğü yerlerdendir. Bu neden ile kış ayları şehirde oldukça sert ve soğuk geçer. Kışın kar yağışı şehirde oldukça etkilidir. Kış ayları uzun geçerken yaz ayları da oldukça kısa sürmektedir. Yazın dahi sıcaklıklar çok yüksek olmuyor. Karasallık ve yükseltinin bir arada bulunduğu Van'da karın yerde kalma süresi de uzundur.

Van'a Nasıl Gidilir?

hakkında

Doğu Anadolu ya da Güneydoğu Anadolu illerinden şehre ulaşım kolay olmanın yanı sıra mesafe de kısadır. Van ile Erzurum arasındaki mesafe ortalama 5 saat içerisinde tamamlanabilirken Diyarbakır ile Van arası 4 saatin biraz üzerine çıkabiliyor. Bunun yanı sıra Ankara'dan şehre ulaşmak için ise 16 saatlik bir yol kat etmek gerekiyor. Kış aylarında ise kar yağışının yoğunluğuna göre sürede uzama söz konusu olabilir.

Van Mutfağı

hakkında

Van mutfağı denince genellikle akıllara kahvaltı gelmektedir. Özellikle otlu peyniri ile meşhur olan şehrin mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Et yemekleri ile meşhur olan şehirde İnci Kefalin de lezzeti tadılmaya değerdir. Bulgur köftesi, Etli köfte, Erişte, Çılbır ve Kuru Van mutfağının vazgeçilmez tatları arasında yer alıyor.

Van'da Gezilecek Yerler

hakkında

Ülkenin en büyük gölü olan Van gölü şehir sınırları içerisinde bulunuyor. Bu bölge turistler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Göl kenarında bulunan restoranlar Van lezzetlerini tatmak isteyenlere hizmet sağlıyor. Bir Ermeni kilisesi olan Akdamar Kilisesi halen ihtişamlı yapısı ile turistlerin ilgi odağı oluyor. 13. yüzyılda yapıldığı düşünülen Şeytan Köprüsü de hala kullanılabilir

Urartu döneminde inşa edilmiş olan Van Kalesi'nin çevresinde Osmanlı ve Selçuklu devletleri dönemine ait kalıntılar da bulunuyor. Van Yedi Kilisesi, Adır Adası, Ayanis Kalesi, Hüsrev Paşa Cami ve Halime Hatun Kümbeti şehirde görülmeye değer mekanlar arasında bulunuyor.

Van'da Alışveriş

hakkında

İpek yolu üzerinde bulunan Van'da ticaret hayatı her zaman hareketli olmuştur. Gümüş işlemeciliği, oymacılık ve süsleme sanatları oldukça büyük önem taşıyor. Şehir çarşısında bu ürünleri rahatlıkla temin etmek mümkündür. Şehirdeki Rus pazarında özellikle şehre özgü ürünler ve hediyelik eşyalar bulmak mümkündür.

Van'da Ulaşım

hakkında

Şehre 3 farklı yol ile ulaşım sağlamak mümkündür. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni kara yoludur. Kara yolu ile özel araç kullanılarak da ulaşım sağlamak mümkün oluyorken uçak bileti alarak da şehirler arası hava yolu yolculuğu ile de ulaşım sağlama imkanı var. Otobüs ile ile özellikle uzak şehirlerden Van'a ulaşım büyük zaman olduğundan uçak seçeneği fazlaca değerlendirilir. Uçak bileti satın alırken mevsime göre satın almanızda fayda vardır. Özellikle kış aylarında uçak seferlerinde aksamalar söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra şehre tren yolu ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Hatta ülkemizde göl üzerinden tren yolu geçen tek şehir de Van'dır.

Haritada Van

Van Uçak Firmaları

Van Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat