Mardin Kalkışlı Uçak Seferleri

Mardin Varışlı Uçak Seferleri

Mardin Hakkında

hakkında

Yüzyıllardır dünya tarihinin gelişimine katkıda bulunan çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ildir. Suriye ile sınır komşusu olan Mardin, doğusunda Şırnak, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, batısında Şanlı Urfa illeri ile çevrelenmiştir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle kısmı olarak adlandırılan bölgede yer alan Mardin, farklı kültürlerin ve dini inanışların etkisi altında olduğundan bölgede birçok tarihi ve kültürel zenginlik bulunmaktadır. İlk olarak Subariler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Sonrasında Hitit, Asur, Sümer, Akad gibi medeniyetleri ağırlamıştır.

Mardin İklimi

hakkında

Mardin ilindeki iklim özellikleri, Akdeniz iklimini çağrıştırmaktadır. Yaz aylarının aşırı sıcak ve kurak biçimde geçtiği ilde kışlar bir hayli soğuk olmaktadır. Genellikle kar yağışı altında geçen kışlar, mart ayından sonra kendisini ilkbahar havasına bırakmaktadır. Yağışlar ilkbaharda da devam ederken, ilde sonbahar ve yaz ayları yağışsız geçer.

Mardin'e Nasıl Gidilir?

hakkında

Çeşitli medeniyetlerin kültürlerinin buluştuğu Mardin, özellikle yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bununla birlikte havayolları da kullanılarak Mardin'e ulaşım mümkündür. Mardin'e uçak bileti satın alarak, hava yolu şirketlerinin uçakları aracılığıyla da Mardin Havalimanına ulaşılabilmektedir. Bölgeye civar illerden ve İstanbul, Ankara, İzmir üzerinden bağlanan kara ulaşımı da mevcuttur.

Mardin Mutfağı

hakkında

Mardin'deki kültürel zenginlik, yemeklerine de yansımıştır. Bu yemekler arasında en ilgi çekeni işkembe dolmasıdır. Kibbe olarak adlandırılan işkembe dolması, nohut, et, pirinç ve çeşitli baharatlar kullanılarak hazırlanmaktadır. Ayrıca ülkemiz için önemli bir lezzet olan içli köfte de Mardin'e özel bir teknik ile pişirilmektedir. Bu içli köfte İrok adıyla bilinir. Kızartılma yöntemiyle hazırlanan İrok'un yanı sıra haşlama usulüyle yapılan içli köfte ikbebet de Mardin'in yöresel lezzetleri arasındadır. Et yemekleri yönünden zengin bir mutfağı olan Mardin, soğan kebabı, kaburga dolması, dobo gibi yöresel tatların da sahibidir.

Mardin Gezilecek Mekanlar

hakkında

Yüzyıllardır medeniyetlerin beşiği olan Mardin birçok antik kente sahiptir. Daba harabeleri olarak bilinen antik kent, şehirde turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekanlar arasındadır. Deyrulzafaran Manastırı da bu şehrin genel havasını en iyi yansıtan mekanlardan biridir. Mardin Kalesi, Kasımiye Medresesi, Mor Gabriel Manastırı, Kızıltepe Ulu Camisi, Anzavur Kilisesi şehrin mistik yönünü canlı tutan mekanlardır. Tüm bunların dışında Mardin'i Mardin yapan Mardin evleri, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken mekanlar arasında yer alıyor.

Mardin Alışveriş

hakkında

Mardin'i ziyarete den turistlerin bu ziyaretlerinden kendilerine ve sevdiği kimselere hatıra olarak satın alabilecekleri birçok hediyelik eşya ve bu eşyaların satıldığı son derece renkli dükkanlar bulunuyor. Mardin'de üretilen doğal sabunlar yörenin en çok rağbet gören ürünleri. Çeşitli cilt hastalıklarına iyi gelen, zeytinyağlı ve diğer bitkiler ile hazırlanan sabunlar, turistlerin beğenisine

Ayrıca Mardin'in leblebisi de oldukça meşhur. Mavi renkte üretilen tarçınlı, damla sakızlı gibi çeşitleri bulunan badem şekerleri yörenin en keyifli ürünleri arasında yer alıyor. Yörede yiyecek dışında çeşitli hediyelik eşyaları da bulmak mümkün. Telkari adı verilen gümüş işlemeciliği sanatı ile üretilen gümüş takılar, özellikle ilgi odağı olmaktadır. Bakırcılık sanatı da Mardin'in yöresel özelliklerindendir. Bu eşyaları Kayseriye, Tellallar, Gümüşçüler ve Bakırcılar isimli çarşılardan satın alabilirsiniz.

Mardin Ulaşım Yolları

hakkında

Mardin, gerek ülkemizde illeri birbirine bağlayan gerekse ülke dışından gelen yolların geçiş güzergahında bulunmaktadır. Her yıl yabancı ülkelerden ve ülkemizden birçok turistin ziyaret ettiği Mardin'e karayolları üzerinden ulaşmak isteyenler, Orta Doğu ülkelerini Adana iline bağlayan Karayolu olan E-90 karayolunu kullanabilirler. Fakat benim için zaman önemli diyorsanız en mantıklı tercih uçak bileti almanız olacaktır.

Haritada Mardin
https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3176.5628184527127!2d40.634653915565934!3d37.23435195083916!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x400a8039b0200679%3A0x18c3e430e64634f6!2sMardin+Havalimani!5e0!3m2!1str!2str!4v1525875059646

Mardin Uçak Firmaları

Mardin Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat