Kars Kalkışlı Uçak Seferleri

Kars Varışlı Uçak Seferleri

Kars Hakkında

hakkında

Kars ülkemizin en soğuk illerinden biridir. Her sabah Türkiye'de ilk güneş bu ilde doğmakta, senenin ilk karı genellikle burada düşmektedir. Kış turizminin önemli merkezlerinden olan Sarıkamış Kayak Merkezi de burada bulunmaktadır. İl, tarihteki en eski yerleşim yapılan bölgelerdendir. Kars kelimesi Türkçe kökenlidir ve ülkemizde en eski Türkçe kökenli isme sahip şehrimiz Kars'tır. Kars birçok edebi eserde de kendine yer bulmuştur. Örneğin Cemal Süreya bir şiirinde bu ilden "Beyaz, uykusuz ve uzakta" şeklinde bahsetmiştir, mesnevide ise Kars " Şehr-i din" olarak adlandırılmıştır.

Kars İklim

hakkında

Kars Doğu Anadolu bölgesi içerisinde yer almaktadır. EKA şeklinde adlandırılan Erzurum Kars Ardahan bölgesi, ülkenin en soğuk bölümüdür. Şehir aynı zamanda genel itibari ile yüksek bir şehir olduğundan yılın büyük bir bölümü karlı geçmektedir. Yaz aylarında bile dağların zirvelerinden karlar kalkmamaktadır.

Kars Nasıl Gidilir?

hakkında

Kars'a 3 farklı şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Bunlar kara, hava ve demir yolu seçenekleridir. Kara yolu ile ulaşım için otobüs terminali üzerinden bilet alınarak seyahat edilebilir. Kars'ın İstanbul ilinden ortalama yolculuk süresi 22 - 26 saat arası değişiklik

Ulaşım için bir diğer seçenek ise demir yoludur. Doğu ekspresi Ankara'dan kalkarak son durak olan Kars'a ulaşmaktadır. Bu yolculuk toplamda 24 saat sürmektedir. Tren içerisinde yataklı vagonlar 

Son olarak şehre hava yolu ile ulaşım sağlamak da mümkündür. İstanbul'dan ortalama uçuş süresi 2 saat olarak görülmektedir. Kars Havalimanı şehir merkezine 7 kilometre mesafededir. Uçak bileti satın alarak Kars iline 2 saatte ulaşmanın kolaylığını da yaşayabilirsiniz.

Kars Mutfağı

hakkında

Zengin bir mutfağa sahip şehirde çoğunlukla hayvansal gıdalar, baklagiller ve unlu gıdalar tercih edilmektedir. Şehrin meşhur yiyecekleri Kars kaşarı, ekmek aşı, haşıl, kete, kuymak, ğişi ve hörre çorbası olarak sıralanabilir. Bunlara ek olarak Kaz ile yapılan yemekler de şehirde oldukça tüketilmektedir.

Kars Gezilecek Mekanlar

hakkında

Kars son dönemlerin favori rotalarından biridir. Özellikle doğu ekspresinin kullanımının artması bunu sağlamıştır. Kars'ta doya doya gezebilmek için en az 3 güne ihtiyaç vardır.

Ani Harabeleri: Asırlardır ayakta duran harabeler bir süre önce açık hava müzesine çevrilmiştir. Şehir ipek yolu üzerinde inşa edilmiştir ve kendi döneminde dünyadaki en büyük 4. şehir merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde içerisinde 100.000 kişinin yaşadığı düşünülmektedir. Şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunmaktadır. Günümüze kadar şehirde 24 farklı uygarlığın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Çıldır Gölü: Kars ilinin 70 km kuzeyinde yer almaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan en büyük 2. göldür. Gölün büyüklüğü yaklaşık olarak 120 kilometre kare olarak belirtilmektedir. Kış aylarında üstü tamamen buz tutarak üzerinden kızaklar ile geçiş yapılmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi: Sarıkamış kış turizmi için ülkemizde en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Şehir merkezine 54 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 5 etaplı pistleri ve 12 km uzunluğunda geniş bir alana sahiptir. Etrafı sarıçam ormanları ile kaplıdır.

Haritada Kars

Kars Uçak Firmaları

Kars Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat