Erzurum Kalkışlı Uçak Seferleri

Erzurum Varışlı Uçak Seferleri

Erzurum Hakkında

hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlı en büyük kent olan Erzurum, eski yerleşim yerlerinden biridir. Palandöken Dağı eteklerinde kurulmuş olan bu güzel şehir, özellikle son dönemlerde kış turizmi açısından

Tarihi birçok eseri barındıran Erzurum, kültür merkezi görünümüne bürünmüştür. Birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için o dönemlerden izlerde taşıtan kent, Türkiye’nin en yüksek şehri olmuştur. Etrafında Artvin, Rize, Erzincan, Bayburt, Ağrı ve Kars gibi illerin bulunduğu Erzurum, birçok kişinin gezip görmek istediği yerler arasındadır.

Erzurum İklim

hakkında

Karasal iklim özelliklerinin hâkim olduğu Erzurum’da kış mevsimi uzun ve sert, yaz mevsimi ise sıcak ve kurak geçmektedir. İlkbahar mevsiminde yeşilliğin hüküm sürdüğü Erzurum’da kış mevsiminde kar, sonbahar mevsiminde ise bozkır yoğunluktadır. Kış turizmi ile adını duyuran Erzurum, özellikle kış mevsiminde ziyaretçi akınına uğrar. Bu tarihlerde çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir.

Erzurum’a Nasıl Gidilir?

hakkında

Erzurum’a 3 farklı ulaşım şekli bulunmaktadır: Karayolu, demiryolu ve havayolu. Hava yolu ile Erzurum’a gelmek isteyen kişiler, uçak bileti alarak Erzurum Havalimanı’na kolay bir şekilde ulaşabilirler. Erzurum’un merkezinde otobüs terminali de

Hemen hemen her şehirden Erzurum’a uçak bileti bulmak mümkündür. Direkt seferlerin olmadığı yerlerden ise aktarmalı olarak ulaşım sağlanabilir. Erzurum’da tren garı da mevcuttur. Şehir içi toplu ulaşım araçları ile kısa sürede gidilebilen gardan Erzincan, Kayseri, Sivas, Kars ve Ankara illerine ulaşım

Havayolu ile Erzurum’a ulaşmak isteyenler için ile merkezine 15 km uzaklığı bulunan bir havalimanı mevcuttur. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir illerine direkt olarak uçuş seferleri bulunmaktadır.

Erzurum Mutfağı

hakkında

Her yörenin kendine ait özel lezzetleri olduğu gibi Erzurum’unda kendine özel lezzetleri mevcuttur. Zengin bir mutfak kültürü olan Erzurum’da özellikle kadayıf dolması, lor dolması, ayran aşı, su böreği, cağ kebabı gibi lezzetler başyemeklerdendir.

Erzurum Gezilecek Mekânlar

hakkında

Palandöken: 3185 metre yüksekliği bulunan Palandöken, Erzurum’da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Kentin güneyinde bulunan Palandöken’de kış turizmi oldukça gelişmiştir.

Erzurum Kalesi: Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan kalenin Bizanslılar döneminden kaldığı düşünülmektedir. Tarihi dokuları yakından incelemek için gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Saat Kulesi: Kule ya da tepsi minare olarak adlandırılan Saat Kulesi, Erzurum’un her yerinden rahatlıkla görülmektedir.

Üç Kümbetler: Taştan yapılan kümbetlerden iki tanesinin kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Değişik planlaması, kullanılan malzemeleri ve eşsiz süslemeleri bakımından son derece önemlidir.

Çobadede Köprüsü: Aras nehri üzerinden bulunan köprü, 7 kemer gözlü olarak yapılmıştır. Önemli bir yapıt olan Çobadede Köprüsü’nde tarizi izleri hissedeceksiniz.

Erzurum Alışveriş

hakkında

Erzurum’da alışveriş yapmak son derece keyiflidir. Özellikle Oltu taşı ile meşhur olan kentte Oltu taşından yapılan sayısız aksesuar ile karşılaşırsınız. Kendinize ve sevdiklerinize bir hatıra kalmasını istiyorsanız, en ideal tercih Oltu taşından yapılan bir aksesuardır. Bu aksesuarların bulunabileceği yer ise Taşhan’dır. Sıralanmış dükkânlarda bulunan hediyelik eşyalardan uygun fiyatlar ile alışveriş

Hem tarihi gezi hem de alışveriş yapmak isteyenlerin tercihi Tebriz Kapı Çarşısı olmaktadır. Anadolu tarihinin izlerini bulabileceğiniz çarşıda alışveriş de yapabilirsiniz. Bakır işçiliğine ilgi duyanlar Bakırcılar Çarşısını gezebilirler. Hacılar Hanı ise aradığınız her şeyi bulabileceğiniz özel yerlerden biridir.

Erzurum Ulaşım Yolları

hakkında

Havaalanından itibaren şehir içi otobüsler yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehrin birçok yerine seferleri bulunan otobüsler ve ilçeler arası minibüsler çok sık tercih edilmektedir. Kardelen Kart sistemi ile yolculuklar yapılabiliyor. Erzurum’da araç kiralama hizmetleri de çok yaygındır. Otobüs dışında ulaşım şansı pek olmadığı için Erzurum’u rahatlıkla gezmek isteyen kişiler araç kiralamaktadır.

Haritada Erzurum

Erzurum Uçak Firmaları

Erzurum Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat