Erzincan Kalkışlı Uçak Seferleri

Erzincan Varışlı Uçak Seferleri

Erzincan Hakkında

hakkında

Doğu illerimizden olan ve birçok medeniyete beşiklik yan bu ilimiz, M.Ö. 2600’lü yıllarda Akadların hakimiyetine geçmiştir. En eski bulgular Akadlar dönemine denk gelmektedir. Daha sonra M.Ö. 2000 yıllarında site krallıklarının hakimiyeti başlamıştır. Uzun yıllar Hititlerin hakimiyetinde yaşayan şehir, bir süre Urartu hakimiyetinde yaşamıştır. Şehrin 15 km doğusundaki Altıntepe kalıntıları, Urartu dönemine ait izler taşımaktadır. M.Ö 650 yıllarında İskitlerin hakimiyetine giren şehir, Medler ve Perslerin hakimiyetine girmiştir. İskender'in Persleri yenmesi ile birlikte, Helen hakimiyeti başlamıştır.

Pontus Rum İmparatorluğu’nun ardından M.S. 65 yılından itibaren 450 yıl Roma İmparatorluğu dönemi yaşanmıştır. M.S. 395 yılında Sasani Egemenliğine giren şehir, Anadolu’nun Türkleşmesi ile birlikte Mengücekler hakimiyetine girmiştir. 1247 Moğol istilası sonrası Karakoyun ve Akkoyun devleti hakimiyetini 100 yıl kadar yaşamıştır. 1502 yılına kadar Safevi Devleti’nin hakimiyetinde yaşayan medeniyet beşiği bu şehrimiz, Çaldıran Zaferi (23 Ağustos 1514) ile Osmanlı şehri olmuştur.

Erzincan’ın İklimi

hakkında

Doğu Anadolu’nun sert iklimi ile Orta Anadolu’nun karasal iklimi bu şehirde buluşmaktadır. Bu iki iklimin geçiş noktasıdır. Yazları sıcaktır, kışları ise yağışlı ve soğuktur. Soğuğu iliğinize kadar hissedebileceğiniz bir şehirdir.

Erzincan’a Nasıl Gidilir?

hakkında

Kara ve hava yolu açık olan şehre, şehirlerarası ulaşım seçenekleriyle ve havalimanı kategorisinde ulaşım sağlanmaktadır. Uçak bileti kategorisinde, şehrin havalimanı Erzincan Havalimanı Türkiye’nin birçok iline uçuş seferleri düzenlemektedir. Yılın her gününde uçak bileti seçenekleriyle uçuş seferleri düzenlenmektedir.

Erzincan Mutfağı

hakkında

Hamur işleriyle meşhur olan bu şehrimiz, kete ile tanınmaktadır. Kete, Erzincan’da ekmek gibi tüketilen börektir. Kavrulan unun açılan hamurun içine döşenmesiyle yapılmaktadır. İsteğe bağlı olarak kıyma da konulmaktadır. Kelecoş, nohut, kuzu eti, mercimek, buğday ve fasülyeden yapılan bir çorbadır. Kemah tiridi, kuzu etiyle yapılan lezzetli bir et yemeğidir. Bayram geleneği Keşkek, bu yörenin diğer bir geleneksel yemeğidir. Kayısı tatlısı gasefenin oldukça lezzetli bir tadı vardır. Kahküllü pilav, Erzincan Lokumu, Erzincan Çorbası, Yaprak Sarma, Kaygana, Çökelek Piyazı, Sarığı Burma ve Ayva Kalyesi diğer önemli yemeklerdir. Lezzet kategorisinde oldukça lezzetli olan bu yemekler, yöresel yemek kategorisinde Erzincan’ı temsil etmektedir. Bu yemekler dışında daha birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. Bunlar belli başlı bilinen yemeklerdir.

Erzincan’da Gezilecek Mekanlar

hakkında

Deprem kuşağındaki bu şehir, 1939 yılında büyük bir deprem yaşamıştır. Yüzlerce medeniyete beşiklik yapan bu şehirde, çok fazla tarihi kalıntı bulunmaktadır. Erzincan’a 15 km uzaklıktaki Altıntepe, Urartulardan kalan kalıntı şehirdir. Tarihi yerleri gezeceğiniz zaman burayı ihmal etmemelisiniz. Tercan Üçpınar Köyünde Abrenk Kilisesi’de diğer bir kalıntıdır. Mama Hatun Türbesi ve külliyesi, bu yörenin tarihi eserlerinden biridir. 30 km uzaklıkta Girlevik Şelalesi, Karanlık Kanyon, Erzincan Ilıcası, Kadı Gölü, Beytahtı Mesire Yeri, Gülabiye Camii, Köroğlu Mağarası, Ekşisu Kaplıcası, Aygır Gölü ve Erzincan Melik Gazi Türbesi gibi gezilecek mekanlar bulunmaktadır. Gönlünüzce gezebileceğiniz bu mekanlarda, tarihi gezi kategorisinde birçok eski kültürü bir arada bulabileceksiniz. Urartulardan, Osmanlıya kadar onlarca medeniyetin kalıntılarını Erzincan Müzesi’nde de görebilirsiniz. Bu müzede birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Erzincan’da Alışveriş

hakkında

Birçok alışveriş merkezine sahip olan şehirde, bu kategoride her hangi bir problem yaşanmamaktadır. Akmer, Aksu Çarşısı ve Doğtaş gibi alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Ermerkez, bu yörenin diğer önemli alışveriş merkezidir.

Erzincan Ulaşım Yolları

hakkında

Otobüslerle şehre ulaşmak mümkündür. Terminal şehirdedir ve ulaşımda önemli bir paya sahiptir. Erzincan ve Divriği arasında tren seferleri bulunmaktadır. Doğu ekspresi her gün bulunmaktadır. Şehrin 7 kilometre dışında havalimanı bulunmaktadır. Havalimanına ulaşım taksilerle gerçekleşmektedir.

Haritada Erzincan

Erzincan Uçak Firmaları

Erzincan Uçak Bilet Fiyatları

Rota Fiyat